O blogu

Jmenuju se Kristýna Omastová a dost mě baví Mexiko. Vzhledem k mojí zálibě tam vždy nečekaně odcestovat na nějakou dobu (a pak se stejně nečekaně vrátit na několik měsíců do ČR) už moji kamarádi nezačínají internetovou konverzaci otázkou „jak se máš“, ale „kde jseš“. Poprvé jsem do Mexika jela poměrně náhodou před šesti lety a od té doby si vždycky hledám (a najdu) nějakou záminku, proč se vrátit: rok jako dobrovolnice, potom několik měsíců pracovně (jako tlumočnice), rok jako studentka a stážistka, zatím naposledy necelý rok jako žena v domácnosti :D – následovala jsem přítele do jeho rodného města Saltilla a kromě vžívání se do role zoufalé manželky jsem tam psala diplomku, překládala, začala psát tehle blog a žila každodenní realitu mexického života. Protože jsem se pokaždé věnovala něčemu jinému, měla jsem možnost žít ve třech rozdílních částech Mexika (mezi indiány v horách ve státě Puebla, v chaosu hlavního města Mexika a v polopoušti na pohraničí s USA v naprosto neturistickém státě Coahuila), vždycky byl čas cestovat i jinde. Díky tomu jsem si uvědomila jednu věc: neexistuje jedno Mexiko, ale (nejméně) tísíc Mexik. Politicky to je sice jedna země, ale jinak (geograficky, kulturně, etnicky, ekonomicky etc.) je Mexiko velice rozmanité a je těžké jakkoli zjednodušovat; nelze srovnávat jih se severem, město s venkovem, pobřeží s vnitrozemím, chudé s bohatými, indiány s mestici a především „Mexiko pro turisty“ a „Mexiko pro Mexičany“, zkrátka udělat si pár škatulek a hotovo.

A to je tak trochu v rozporu s obrazem, který o Mexiku vytváří většina českých médií a který následovně přejímá většina obyvatel ČR. Zpravidla se informace o Mexiku omezují pouze na tři druhy: zprávy o obchodu s drogami a mrtvých (převzaté z mezinárodních agentur a často řádně vytržené z kontextu), „mexickém“ jídlu (ty uvozovky píšu schválně, protože většinu těchto „zaručeně mexických“ receptů tu nikdo nezná) a prázdninách v přímořském letovisku, nejčastěji Cancúnu. Ale Mexiko je mnohem víc než násilí, burritos a prázdniny u moře; Mexiko má mnoho tváří, které mě i po tak dlouhé době tady nepřestávají překvapovat.

Cílem tohoto blogu je tedy zprostředkovat různé informace o Mexiku, ať už se to týká současného dění, politiky, historie, společnosti, kultury (hudba, filmy, výtvarné umění, literatura, jazyk), gastronomie, obecných faktů i cestovatelských tipů. Využívat budu jak svých osobních zkušeností, tak i poznatků, jež jsem nabyla během svého studia  (na bakaláři jsem vystudovala španělštinu, portugalštinu a šp/pt a latinskoamerickou literaturu, v současnosti studuju magisterský obor Iberoamerikanistika- dějiny Latinské Ameriky, obojí na FF UK). Opírat se budu i o různé zdroje psané jak ve španělštině, tak v angličtině (noviny, weby, blogy).

Budu ráda za jakékoli podněty, připomínky, komentáře a tipy, o čem byste si chtěli počíst, psát můžete

– do komentářů pod články

– do mojí pošty tady na blogu

– na můj email kristyna.omasta@gmail.com

-na facebookovou stránku

Kristýna

feria culturas amigas

Tak to jsem já! V „tradičním“ kroji reprezentuju Českou Republiku na Festivalu spřátelených kultur ve městě Mexiku

autorka na maškarním bále :)

autorka na maškarním bále- schválně, jestli mě poznáte :)

 

 

 

4 komentáře: „O blogu

 1. Ahoj Kristýno,

  Máš úžasný blog. Já osobně jsem Mexicem taky uchvácena, a něco přes rok jsem střídavě jsem pobývala na různých místech od Yucatánu (Calakmul), přes Tabasco, až po Oaxacu. Taky jsem žila v Nikaragui, a trochu se podívala do El Salvador. Teď se přesouvám do Guatemaly, tak uvidím. Když budeš mít chuť, mrkni na můj blog, kterej sem teďka založila. Jinak jen tak dál, ať se ti daří!

  S pozdravem,
  Kristýna

  To se mi líbí

  • Ahoj Kristýno,
   jsem moc ráda, že sis k mému blogu našla cestu :). Akorát jsem se vrátila z měsíční cesty po Mexiku a Guatemale, už Ti odepisuju ze studené Prahy, tak si Guate a teplo moc užij :) Na blog se určitě podívám!
   Měj se,
   Kristýna

   Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s