10 faktů o ničivém zemětřesení, které 19. září 2017 postihlo Mexiko, a 2 tipy, jak můžeš i ty pomoci!

Mohlo to být jenom další 19. září, den, kdy si Mexiko každoročně připomíná ničivé zemětřesení, ke kterému došlo v roce 1985, a také od té doby nacvičuje evakuaci. Snad ironií osudu jen pár hodin poté, co se po ukončení cvičného poplachu všichni vrátili domů, do práce a do školy, v 13:14 místního času se tragédie zopakovala.

A jak je na tom Mexiko o 11 dní později?

1.ŠKODY: Zemětřesení o síle 7,1 stupňů Richterovy škály si vyžádalo tisíce zraněných a přes 350 obětí, ale další desítky jsou nezvěstné. Navíc nechalo 250 000 lidí bez přístřeší: 55 000 budov zemětřesení zničilo kompletně, jiné byly poškozené natolik, že jejich stržení je nevyhnutelné.

2. POSTIŽENÁ MÍSTA: Nejvíce jsou postiženy především státy Morelos (především okres Jojutla), Puebla, Ciudad de México, México, Tlaxcala, Guerrero a Oaxaca. Situace je kritická hlavně v odlehlejších venkovských oblastech.

3. DRUHÉ ZEMĚTŘESENÍ V MĚSÍCI: V Mexiku se země třese tak nějak soustavně, někdy více, někdy méně, nicméně 7. října, tedy 12 dní před ochromující pohromou, byl především jih země (stát Oaxaca) postižen rekordně silným zemětřesením o síle 8.1 stupňů Richterovy škály, který taktéž zanechal desítky mrtvých a tisíce poškozených budov.

4. MOBILIZACE CIVILNÍHO OBYVATELSTVA: Stejně jako před 32 lety, vláda a její složky se na záchranných pracích, odklízení trosek a hledání přeživších i mrtvých podílí, ale je to především civilní obyvatelstvo, které se od prvních okamžiků dokázalo efektivně zmobilizovat. Nezastupitelná je také pomoc studentů největší mexických univerzit UNAM a IPN, kteří kromě odklízení trosek mají možnost vykonávat profesi, na kterou se připravují: mimo jiné dávají psychologickou podporu nebo kontrolují stav budov.

5. KOMUNIKACE: Pro výpadky elektřiny a přerušení telefonního spojení, nejvyužívanějším nástrojem pro komunikaci se stal internet. Nově se organizují brigády a pracovní skupiny za sociálních sítí, především Twitteru. Nejaktivnější a nejlépe organizované je nejspíš hnutí #Verificado19S.

6. DOBA POSTFAKTICKÁ: Okamžitá organizace přes sociální sítě má i své stinné stránky. Spolu s výzvami se začaly lavinovitě šířit i neověřené/lživé informace: od dalšího ničivého zemětřesení, které mělo záhy přijít (nejde předpovědět, jestli a případně kdy přesně přijde, i když odborníci upozorňují, že lze očekávat další silná zemětřesení), po propagandistické informace o Rusku poskytujícím Mexiku miliony dolarů na obnovu.

7. OBNAŽENÁ KORUPCE: Taktéž stejně jako před třiceti dvěma lety, i teď je mexická veřejnost šokovaná: přestože od roku 1985 byly zpřísněny podmínky na stavbách, aby nové konstrukce vydržely i podobná zemětřesení, sesuv budov jen pár let starých odkrylo všudypřítomnou korupci, díky které se obcházely limity, zkracovala doba stavby a šetřilo na materiálu. Jinými slovy: kdyby se stavělo podle pravidel a bez úplatků, škody lidské i materiální by byly mnohem menší.

 

8. TÝKÁ SE TO POLITIKŮ? 9 politických stran se zúčastní příštích rok voleb v Mexiku. Původně jim na kampaň bylo ze státního rozpočtu přislíbeno štědrých v přepočtu více než 8 miliard korun. Okamžitě po neštěstí se začaly ozývat hlasy, že tyto peníze by se místo na rozesmáté billboardy měly použit na rekonstrukci poničené země. To většina politiků lítostivě odmítala, s odkazem na limity zákona. Až téměř 2 000 000 podpisů na petiční plataformě change.org za užitečnější využití těchto peněz otřásla do té doby od reality odtrženou politickou špičkou, aby místo důvodů, proč ne, hledala způsoby, jak ano. Různé strany nabídly různé proporce svého volebního rozpočtu: od 25% vládní PRI, po 100% opozičních stran. Uvidíme, jestli svůj slib dodrží.

9. SOLIDARITA: Spontánně vznikají sběrná místa, kam Mexičané nosí věci těm, kteří v mžiku oka o všechno přišli. Dobrovolníci dále potřebným distribuují potraviny, hygienické potřeby, léky, spacáky, stany a oblečení.

10. POLITICKÉ BODÍKY: Podle dvou mých mexických kamarádů, kteří se přímo na místě zapojují jako dobrovolníci a vozí zásoby do postižených oblastí ve státě Morelos, panuje kromě pocitu solidarity také pocit nedůvěry. Lidé se bojí, aby se vybrané peníze a hmotná pomoc nedostala do rukou vlády, a ta je potom nezpronevěřila. Existují svědectví o zadržení kamionů plných humanitární pomoci od dobrovolníků. Po zavezení do skladů se věci přeskládají do krabic s logem vládní strany, a ty jsou pak předkládány jako pomoc od vlády, která tak chce sbírat politické bodíky na příští volby.

 

Je vidět, že obnova Mexika bude komplikovaná, bude ještě chvíli trvat a bude taky něco stát. A teď ten tip na závěr: jak můžeme pomoci my z České Republiky?

 

a) poslat přímo peníze. Jak už jsem zmínila, cítit jistý stupeň nedůvěry je v tomto případě pochopitelné, určitě si dobře zjistěte, kam vaše peníze poputují a zasílejte je jenom prověřeným organizacím. Já bych asi doporučila mexický červený kříž nebo organizaci Ambulante, která se snaží o sociální změnu pořádáním festivalů nezávislých filmů a kterou zaštiťují herci Gael García Bernal a Diego Luna.

 

b) podpořit mexickou komunitu v Praze, která plánuje sérii akcí s cílem vybrat peníze a poslat je ověřené menší organizaci v Mexiku.

První akce je už tuto neděli 1. října od 13.30 v kostele sv. Tomáše v Josefské ulici. Bude se prodávat mexické jídlo, nové i použité věci v bazaru, bude i tombola a další doprovodné aktivity. 100% výtěžku poputuje do Mexika :) Více informací najdete na facebookové události

 

Reklamy

4 komentáře: „10 faktů o ničivém zemětřesení, které 19. září 2017 postihlo Mexiko, a 2 tipy, jak můžeš i ty pomoci!

 1. Dekuji za clanek, Kristyno. Opet skvele napsany.

  Ja jsem posilala jednorazovy prispevek pres Cerveny kriz, jak mi poradila kamaradka z Morelie.

  Jinak jsem si vzpomnela na slova pruvodce a iniciatora Jardín Etnobotanico v Oaxace, ktery mluvil o 5 zemskych krach setkavajicich se prave v teto casti Mexica a nasledne rozmanitosti kulturni a narodnostni z toho vyplyvajici.

  Pracuju ted v UK, ale Mexico sleduju porad, take diky svym pocetnym pratelum.

  Vim, ze se tam zase budu chtit vratit, vracet.

  Ta zeme a jeji lid jsou podmanivi.

  Marcela.

  Liked by 1 osoba

  • Ahoj Marcelo, díky za komentář. Úplně rozumím tvojí vášni k Mexiku a z ní vyplývající starosti celkově o zemi a především její obyvatele. Jsem moc ráda, že je víc nás Čechů/cizinců obecně, kteří v Mexiku nevidí jenom hezké dovolenkové místo, ale v případě nouze taky přispějí svojí troškou do mlýna :)

   To se mi líbí

  • Ahoj Vladimíre, díky za šíření, myslím, že se to povedlo, včera tam bylo úplně narváno a všechno bylo prodané během 2 hodin :) Již brzy bude sečteno, kolik se podařilo vybrat, a dá se to na transparentní účet!

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s