Bezpečnostní situace v Mexiku (aneb jak přežít cestování po Mexiku v roce 2016)

Často se mě lidé ptají, jak to v Mexiku vypadá ohledně bezpečnosti, protože to, co nám předkládají česká média, není úplně lichotivý obrázek a člověk může snadno nabýt dojmu, že okamžitě po překročení hranic na něj někdo začne střílet. Tak to není úplně pravda, šance, že vás tam někdo jen tak zabije, není zas tak vysoká, o tom už jsem koneckonců psala tady. Na druhou stranu se k nám ale spousta zpráv o násilí v Mexiku taky vůbec nedostane a celkově najít nějakou použitelnou informaci o současné bezpečnostní situaci v češtině třeba pro někoho, kdo se tam chystá na dovolenou, není snadné. Rozhodla jsem se tedy sepsat pár tipů, jak cestování po Mexiku ve zdraví přežít, aby vaše jediné trauma po návratu byla akorát vzpomínka na to, jak jste se skoro do bezvědomí přecpali tacos.

asalto-mexico

Promo foto z filmu Asalto en Cine (Přepadení v kině), která pojednává o tom, jak se skupina kamarádů rozhodne…přepadnout kino. (zdroj http://www.SinEmbargo.mx)

Tak zpočátku bych vypíchla fakt, který zmiňuju snad v každém článku: Mexiko je obrovské a rozmanité a nebylo by správné zobecňovat. Můžete být v oblasti, která je relativně klidná a o pár desítek či stovek kilometrů dál mizí lidi nebo se střílí. A to samé, ale na lokální úrovni: můžete být v části města, kde je bezpečno, a stačí přejít prakticky jednu ulici, a jste ve čtvrti, kam mají strach chodit i Mexičani.

Další fakt je, že ano, v Mexiku existuje organizovaný zločin napojený na místní autority, přestřelky, mučení, únosy, “ztrácejí se“ lidi,  ale pokud vy jedete jenom na dovolenou, nejspíš se budete držet poměrně bezpečných turistických tahů, kde je v rámci možností klid- alespoň tedy pro ty turisty. Místní by se s vámi asi pustili do diskuze, jak moc je bezpečné třeba Acapulco, ale opět, to se ve většině případů turistů vůbec netýká. Když vám tedy řeknu, že já být vámi (= jela bych do Mexika třeba poprvé), vyhnula bych se především městům na severu jako je Culiacán (a celkově státu Sinaloa), Tijuana (Baja California), Ciudad Juárez (Chihuahua) či Ciudad Victoria (Tamaulipas),  případně bych na sever nejezdila vůbec (zmíněné státy + Coahuila a Durango, snad jen stát Nuevo León je světlá výjimka) a navíc bych se vyhnula státům Guerrero, Michoacán, Colima a Morelos (kromě turistických středisek), tak mi můžete klidně odpovědět, že jste o těchto místech stejně nikdy neslyšeli, v Lonely Planet o nich nic moc nepíšou, tak co byste tam dělali :). Pokud pojedete běžnou trasu po středním a jihovýchodním Mexiku, tj. Yucatán, Quintana Roo, Campeche, Chiapas, Oaxaca, Puebla a DF (k tomu se podrobněji rozepíšu níže) museli byste mít hodně velkou smůlu a být v nesprávnou chvíli na nesprávném místě, abyste se připletli k něčemu zdraví a život ohrožjícímu.

To ale neznamená, že si i v oblastech běžně navštěvovaných cizinci nemusíte dávat pozor. A na co?

 • „Natáhnutí“ (ve španělštině transa): tak s tím se setkáte asi nejčastěji. Bez jakéhokoli násilí, a aniž byste si toho všimli, jste o nějaké to peso lehčí. Speciálně v turistických destinacích se vám můžou snažit naúčtovat vyšší ceny než pro místní, protože jste pro ně gringos, Američani, tzn. vyděláváte v dolarech, jejich ceny jsou pro vás směšně nízké a když vás stáhnou ještě o pár desítek pesos, nejspíš to ani nezaregistrujete (nelze si nevšimnout jisté podobnosti se smýšlením pražských taxikářů a provozních restaurací na Staroměstském náměstí). Pokud to jde, nechte si vystavit účtenku, což samozřejmě nelze třeba v malých neformálních obchůdcích na rohu. Aby vás takhle moc nenatahovali, znalost španělštiny a alespoň základní orientace v cenách je často dost zásadní.
 • Okradení: speciálně v turistických místech nebo třeba v dálkových autobusech mezi nimi si dávejte pozor na věci, ať už se jedná o kapesní krádeže či odcizení zavazadel kvůli nepozornosti. Vždy mějte své cennosti u sebe, držte si kabelky či batohy, nenechávejte je bez dozoru.
 • Přepadení: bohužel je to v Mexiku docela běžné, ale spíš bych řekla, že mimo turistické oblasti- přece jenom se snaží alespoň pro ty cizince vytvořit obraz bezpečného místa :), naopak klidně polovina mých mexických přátel nebo známých (speciálně ti z hlavního města) byla někdy přepadena. Nejlepší je se tomu úplně vyhnout, tzn. nechodit do míst, kam vám místní řekli, ať nechodíte, tím spíš ne po setmění a sami, nechodit ověšení šperky, foťáky. Ideální je snažit se splynout s davem, což třeba ve městech ve vnitrozemí znamená nosit trička, džíny a tenisky, pokud si vezmete v DF kraťasy a sandále, jste jasní :). Další klasika je zkrátit si cestu domů z baru v noci přes pláž- ptejte se místních, jestli je to bezpečné. Pokud na vás přece jenom někdo vytáhne nůž nebo pistoli, v zájmu všeho zdraví mu odevzdejte, co po vás chce. MEXICKÝ TIP: pokud máte hezký mobil, který byste jen neradi někomu dávali, můžete mít mobily dva- jeden ošklivý, který vydáte v případě přepadení, a ten svůj hezký, který ale nebudete příliš vytahovat na ulici.
 • Přepadení autobusů: To je taková mexická libůstka, kdy jsou přepadeny celé dálkové autobusy. Buď si do něj někdo ozbrojený přistoupí a v průběhu cesty vytáhne bouchačku, nebo auto v nepřehledném místě typicky v horách zahradí autobusu cestu a donutí řidiče zastavit a otevřít. Delikventi po něm pak chodí a vybírají cennosti od všech pasažérů. I když je snaha tomu všelijak zabránit (od bezpečnostních rámů na autobusových nádražích po kamerové systémy), bohužel se to stále děje. Občas se to stává například při nočním přejezdu pohoří v Oaxace, ale nedávno bylo i několik přepadení autobusu vyjíždějících z DF do Querétara za bílého dne a také se vyskytují podobné případy v městských linkách v hlavním městě. Bohužel nemáte moc velkou šanci to ovlivnit, ale na druhou stran to není zas až tak běžné.
 • Zkorumpovaná policie: Mexická policie je dost zvyklá na úplatky a nebojí se o ně říct. Tomu dost nahrává i fakt, že jimi Mexičani sami řeší svoje přestupky, třeba řízení pod vlivem alkoholu. Mně osobně se jednou stalo, že naše vypůjčené auto cestou z Acapulca zastavila policejní hlídka, začala si vymýšlet nějaký přestupek, který jsme nespáchali (prý jsme nezastavili pří projíždění vojenským stanovištěm –retén militar– tudíž jsem „neuposlechli“ autority) a začali si tam vymýšlet vysoké pokuty, které byly splatné až dni poté. Evidentně při pohledu na SPZ auta označenou žlutou barvou, tj. z půjčovny, sázeli na to, že jsme pouze projíždějící gringos, kteří se tam nebudou chtít zdržovat a budou se s nimi snažit nějak peněžně „domluvit“. Já si to v tu chvíli vůbec neuvědomila, začala jsem se s nimi dohadovat, že ať nám to místo, kde jsme údajně nezastavili, ukážou a po zhruba 15 nepříjemných a napjatých minutách jim došlo, že my jim asi nic nedáme a jenom s námi ztrácí čas (který by mohli využit při zkoušení transar jiné gringos), a tak nás nakonec nechali jet.

Při jiné příležitosti na letišti v Monterrey se mi stala další bizarní historka, kdy se jeden policista snažil zneužít svého postavení. Při východu z výdeje zavazadel si mě vzal stranou a po té, co jsem mu řekla, že u sebe nemám svou migrační kartičku FMM (což nebyla moje povinnost a troufám si tvrdit, že ani nebylo v jeho kompetenci po mě požadovat jakékoli dokumenty), mi začal vyhrožovat zadržením a deportací, velice důkladně mi prohledal moje zavazadlo včetně spodního prádla, a celkově mě tam více než 15 minut dusil, to vše, aby nakonec úplně změnil tón. Začal se mě vyptávat na můj osobní život, jestli jsem vdaná nebo mám přítele, a jestli bych mu nedala své číslo.

Vlastně sama nevím, jak se ideálně v takových situacích zachovat, takže vám asi žádnou použitelnou radu nedám, alespoň ale buďte připravení, že ne vždy je tam mexická policie za účelem „pomáhat a chránit“.

 • Únosy expres: opět v turistických oblastech byste se s tím neměli vůbec setkat, ale ve větších (a tudíž anonymnějších) městech jako třeba DF tam nepatrná, ale přesto existující možnost je, proto to alespoň zmíním. V zásadě jde o to, že nasednete do neoficiálního taxi (taxi pirata) a taxista s vámi udělá výlet po bankomatech, kde vás násilím donutí vybrat tolik peněz, kolik jen půjde. Nejlepší je se tomu úplně vyhnout- nechat si taxík zavolat z hotelu nebo přes autorizovanou společnost, případně brát si ho z označených stanovišť.

A jak se bezpečně pohybovat po Ciudad de México, tzn. hlavním městě? Vlastně jenom shrnu už zmíněné tipy: nechodit ověšení šperky nebo foťákem, přiměřeně oblečení (dlouhé kalhoty, ženám bych doporučila nechat si sukně a šaty k moři), ideálně nechodit sami a v noci do míst, které neznáte, ptát se místních třeba v hotelu, z bankomatu vybírat přes den a v uzavřených nákupních centrech, snažit se nebrat taxi přímo z ulice. Samozřejmostí je nikde neshánět/nekupovat drogy (pozor, oproti České republice je marihuana v Mexiku považována za regulérní drogu a její požívání je poměrně stigmatizované) a celkově se vyhýbat pochybným místům.

mapa_centro_df

Menší mapička, která vám usnadní rozhodntí, kudy se v noci vydat na špacír : určitě nechoďte na sever ani na východ od Zócala (čtvrtě Tepito, La Merced etc.) zdroj: http://www.eluniversaldf.mx

Obecně si dávejte pozor na oblasti, které obklopují historické centrum, kde se nachází Zócalo, katedrála a Národní palác, tedy nejlépe nechoďte do čtvrtí Tepito, Guerrero, Morelos, Lagunilla, Doctores, Obrera,  Merced. Ne že by tam byly nějaké zajímavé památky, spíš je jednoduché se v centru trochu ztratit, jít jenom pár bloků rovně, a už jste tam, kde byste neměli :). Další nebezpečnější oblasti nejsou tak blízko turistických atrakcí, tudíž je menší pravděpodobnost, že byste se tam vůbec octli. Jedná se většinou o okrajové distrikty (Pantitlán, Iztapalapa, Gustavo A. Madero) a obce, které už administrativně spadají pod Stát Mexiko (Estado de México), ale zároveň přilehají k hlavnímu městu (Ecatepec, Chimalhuacan, Ciudad Nezahualcoyotl).

ecatepec-sin-embargo

Doporučuju netoulat se po chudších okrajových částech hlavního města, jako je třeba Ecatepec….(Zdroj: http://www.sinembargo.mx)

chimalhuacan-sin-embargo

…nebo Chimalhuacan. (zdroj: http://www.sinembargo.mx)

A to je vše. Tak vidíte, s trochou obezřetnosti to budou senzační prázdniny :)

Reklamy

21 thoughts on “Bezpečnostní situace v Mexiku (aneb jak přežít cestování po Mexiku v roce 2016)

   • Ahojky,

    v článku jsi psala, že by ses vyhnula celkově státu Sinaloa. Zajímalo by ně proč? Jaká tam jsou rizika v porovnání s ostatními státy v Mexiku. Byla jsi tam? Tvůj názor na Sinaloa?

    Liked by 1 osoba

   • Ahoj Eriko, ve státě Sinaloa jsem byla jenom jednou na týden na návštěvě u kamaráda. Bylo to před třemi lety a půl času jsem strávila ve městě Mazatlán a pár dní v hlavním městě Culiacánu. Mně osobně to nijak zásadně nebezpečné nepřišlo, ale také to bylo proto, že na mě moji hostitelé „dávali pozor.“ Co vím na základě novinových článků a informací od kamarádů, kteří odtamtud pochází, myslím, že míra násilí je tam vyšší než v jižnějších státech (opět, záleží jak kde, ale obecně je třeba takový turistický Yucatán nesrovnatelně bezepečnější) a například bych určitě doporučovala to cestování autem za světla a nezajíždět příliš na venkov. Přece jenom se tam u hranic se státy Chihuahua a Durango nachází tzv. Zlatý trojuhelník, kde se pěstuje marihuana a mák ve velkém a tato nelegální činnost s sebou přináší i to násilí. Na druhou stranu je zase výhoda, že oproti např. státu Tamaulipas tam nebojují o nadvládu různé drogové kartely (má to tam pod palcem Kartel ze Sinaloy), takže přece jenom to není taková válečná zóna. Předpokládám, že pokud se na takhle neturistické místo chystáš, tak by to bylo nejspíš na návštěvu za někým, kdo je odtamtud, a to už se o tebe místní postarají, aby tě nevystavili žádnému nebezpečí :)

    To se mi líbí

 1. Zdravim,
  za par dni vyrazime do Mexika. Dnes jsem nasla neprijemnou zpravu na strankach ZAMINI ohledne nedavnych ozbrojenych utoku v turistickych letoviscich o kterych ale, krom nocni strelby v blue parrot, nebyly snad zadne dalsi informace. Tak se mi tak nejak zda, ze takove zpravy se u nas pisi proto, ze je obdobi kdy se tam ted z Ceska zacne vyjizdet ve zvysene mire a oni to proste maji v popisu prace, zbytecne desit lidi. Samozrejme, ze kdo zije predevsim nocnim zivotem, musi pocitat se zvysenym rizikem, ale kolika lidi se to tyka. Nemate nejake podrobnejsi aktualni informace, jestli je na Playa del C., v Cancucu a okoli standardni situace ci se tam skutecne deji nejake hruzostrasnosti? Diky a zdravim Eva

  To se mi líbí

  • Dobrý den Evo, promiňte za odpožděnou odpověď. Jak sama říkáte, prací MZV je vždy o všem informovat, aby pak nikdo nemohl říct, že nebyl varován. Co jsou moje informace (sama jsem tam byla naposledy v listopadu 2016), tak naopak v těchto destinacích je situace poměrně klidná, na turisty se „nešahá“. Myslím, že incident v Blue Parrot byla výjimka a zatím to i vypadá, že se nebude opakovat. Návštěvy Karibského pobřeží bych se neobávala, pokud budete alespoň troch obezřetná. Zdravím a užijte si Mexiko :)

   To se mi líbí

 2. Ahoj, chystáme se s kamarádkou do Mexika a poslední zastávkou bude Mexico City. Potřebovala bych se tam dostat do jednoho obchodu, který je na téhle adrese: Calz. del Hueso 519, Residencial Miramontes, 14300 Ciudad de México.. je to v pohodě nebo na to mám raději zapomenout? Díky!

  To se mi líbí

  • Ahoj Leno, myslím, že se to nachází v poměrně klidné části města, takže by to mělo být bez problémů, pokud půjdeš přes den. Stejně ale doporučuju moc se nepohybovat sama v noci (a to teda nikde, zvlášť, pokud to tam moc neznáš a je to na první pohled na tobě vidět). Hodně štěstí a užij si Mexiko!

   To se mi líbí

 3. Souhlasim i když my měli os.zkusenost ž prepadenim v hlídáne části queretara mobil a peníze fuč. Navrch mraky lidi co dik tomu že jste bili vás brali jako chodici kasicku. Hodně zen se na vás i nalepí z úmyslem se na vás prizivit. Kluci co přepadli se posleze po 21hod uz ani neodvážili ven. Slapku tam lze sehnat i za 300pesos..

  To se mi líbí

  • Ahoj Romane, bohužel přepadení jsou poměrně běžná, ale překvapuje mě ta hlídaná část? Předpokládám, že máš na mysli fraccionamiento? Přeju hodně štěstí při dalším cestování po Mexiku!

   To se mi líbí

 4. Ahoj, 1. ledna odlítáme do Cancunu. Chtěla jsem se zeptat na nynější situaci. Chtěli jsme navštívit památky, ale začínám mít trochu obavy. Děkuji za rady Naďa

  To se mi líbí

  • Ahoj Naďo,
   myslím, že zrovna Yucatán je dost bezpečný, a je dost nepravděpodobné, že by se vám něco mělo stát právě tam- míří tam nejvíc turistů a na ty se nesahá :) Určitě jsem tam nezaregistrovala žádné zhoršení situace.
   Nebojte se a pěkně si užijte dovolenou, pláže i pyramidy!
   Zdraví Kristýna

   To se mi líbí

   • Ahoj Kristýno,
    děkuji za informace. To jsem moc ráda. Pokud bydlíš někde poblíž a chtěla by jsi přivézt něco z Čech , tak napiš :-)
    Hezký den Naďa

    To se mi líbí

 5. Ahoj Kristynamex. Aby som to nekomplikoval, poviem to takto: Chcel by som odísť žiť do Mexika v horizonte 2-3roky. Chcel by som začať v Pueble, kde mám známeho. Musím sa naučiť jazyk a chcel by som tam rozbehnúť podnikanie. Postupom času, by som sa chcel presťahovať viac juhovýchodne smerom do Cancúnu, alebo Playa de Carmen… To sa uvidí podľa podnikania. Čítal som tu viaceré názory na bezpečnosť a som trochu sklamaný, lebo som to tak nebezpečne nevidel. Môj známy v Pueble i rodina v Cancúne (obaja Slováci už roky žijúci v Mexiku) ma stále ubezpečujú, že život je tam krajší, jednoduchší, i podnikanie má rýchlejší nábeh, vzhľadom na rozsiahlejšiu klientelu… Som ženatý a mám malú dcéru a pritom som bol stále ubezpečovaný, že nemám mať až také obavy… Jasné, že to nie je nebesky bezpečná krajina, ale nie je to také hrozné. Na Slovensku je 5mil ľudí a tiež je tu kriminalita. V Mexiku je 110mil ľudí, čo znásobuje kriminalitu. Jasné, že to nechcem zľahčovať… Ani Amerika nie je bezpečná a odchádza sa tam žiť, pričom Američania sú v porovnaní s Mexičanmi arogantnejší a menej prívetiví… Nechcem tu teraz polemizovať, chcel som len počuť tvoj názor na bežný život v súčasnej Pueble i Cancúne … Ďakujem.

  To se mi líbí

  • Ahoj Stefane,
   Já jsem určitě poslední člověk, který by tě chtěl odrazovat od života v Mexiku nebo tě chtěl strašit možným nebezpečím :). Já mám Mexiko taky ráda a rozhodně chápu, že pozitiva -jako jsou jsou třeba milí lidé- převažují nad možnými negativy. Na druhou stranu je třeba si přiznat, že v Mexiku je objektivně vyšší míra korupce, nedovolatelnosti práva, násilí, vražd a dalších negativních jevů a to nejen proporcionálně díky vyšším počtu obyvatelstva, jak ty zmiňuješ, ale i v přepočtu právě na jednotlivé obyvatele. (třeba podle světové banky https://data.worldbank.org/indicator/VC.IHR.PSRC.P5?year_high_desc=true se v ČR stane jedna vražda na 100 000 obyvatel, zatímco v Mexiku je to 17). Ale jak už jsem říkala v článku, Mexiko je obrovské a zkrátka tam jsou nebezpečná místa a zase jinde je všechno v normálu. Konkrétně co se Puebly a Cancúnu (obecně Yucatán) týče, obě místa mi celkově připadají velice bezpečná a klidná a spousta lidí si je právě proto vybírá, aby tam žili. Speciálně ohledně Puebly jsem slyšela názor, že tam údajně žijí a na místních univerzitách studují děti narcobaronů, a proto je tam příměří a žádné přestřelky na ulicích. Co je na tom pravdy, nevím, ale myslím, že to dostatečně vypovídá o tom, že tam je doopravdy bezpečno :). A co se Cancúnu týče, tam žije velké množství cizinců, a na ty se obecně „nešahá“
   Takže nenech se odradit a přeju hodně štěstí :)
   Kristýna

   To se mi líbí

   • Ďakujem. V podstate ma to zas trochu ukľudnilo a vrátilo mi naspäť názor, aký som aj mal. Prečítal som si tiež ten tvoj druhý článok o bezpečnosti, kde si vravela, že ťa za tri roky v Mexiku nikto neokradol a paradoxne na iných „bezpečnejších“ miestach áno, (Praha a Kostarika) :-) Nie som naivný a chápem potenciálne hrozby v Mexiku, len viem aj to, že sme veľmi ovplyvňovaní televíziou a filmami, kde je Mexiko vykresľované, ako ráj zločincov a, že celá krajina je zaostalá. Všade sú ľudia, ak sa to tak dá povedať, dobrí aj zlí, ale v Mexiku sú bežní ľudia určite omnoho milší a prívetivejší, ako na väčšine východnej pologuli… Spomínaš korupciu a dovolateľnosť práva – tiež chápem, čo tým myslíš, no myslíš, že na Slovensku nič také nie je? Zákony sú tu postavené tak, aby sa ten, kto má viac peňazí, vymotal z čohokoľvek… Čo si budeme nahovárať? :-) Mňa tu však viac trápi ľudská závisť a nenávisť. Každí vidí len seba a ide za svojím cez mrtvoly… Nebudem to rozoberať… Chcem sa ešte spýtať, nepoznáš nejaké slovenské, či české komunity v Pueble, Acapulku, či Cancúne? Alebo teda aspoň nejakých ľudí? Nehľadám hmotnú pomoc, skôr priateľov, keď tam budem žiť. Dám tu email: pluto.1@stonline.sk ak by sa niekto chcel ozvať. Tiež tam chcem začať podnikať v gastro oblasti, tak ak by mal niekto záujem, pripojiť sa, tak budem rád. Števo.

    Liked by 1 osoba

   • Ahoj Števo, doporučuju se poptat v FB skupině slovak & czech people in Mexico, její členové jsou docela aktivní a vím, že jsou tam i lidi, kteří žijí jak v Pueble, tak Cancúnu (v Acapulcu nevim), určitě se ti tam ozvou :).

    To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s