El tráfico interminable: Soundtrack k mexické hromadné dopravě

Když člověk cestuje emhádéčkem po Praze jakožto i jiném českém městě, veškeré vzrušení z jízdy se smršťuje pouze na obavu, jestli mu to jeho vlastní blbostí ujede (=vyšel pozdě z domova), nebo ne, případně jestli si doma nezapomněl tramvajenku a nebude muset revizorovi vysvětlovat, že ji má, ale doma (a pak doplácet 50Kč na Bojišti).

Ne tak v mexických městech. Tak zaprvé neexistuje žádný jízdní řád, a tudíž člověku nezbývá, než se postavit na zastávku, ale klidně i kdekoli na okraj ulice, a smířeně s osudem čekat příjezd dalšího dopravního prostředku. Někdy jedou dva za sebou, jindy tam čekáte a čekáte a čekát a bus nikde. Jako bonus bývá ve všech větších městech (především v DF) v dopravní špičce neuvěřitelný provoz, tudíž trasa, kterou byste normálně jeli 20 minut, se klidně může protáhnout na dvě hodiny. Je tedy velkým překvapením, kdy člověk doopravdy dorazí na určené místo. Navíc neexistují tramvajenky, všechno jízdné se platí v danou chvíli řidiči nebo jeho pomocníkovi, jen na metro a metrobus funguje předplacená karta, kterou přikládáte k turniketu. To vyplývá především z faktu, že až na metro a metrobus neexistuje nic jako centralizovaný systém městské hromadné dopravy, jednotlivým dopravcům jsou přidělována povolení, na jejichž základě můžou jezdit na určité trase. Řidiči tak odevzdávaji fixní část majiteli povolení/autobusu za to, že můžou po trase jezdit, a jejich výdělek se dál odvíjí z toho, kolik jim zbyde z jízdného. Aby z toho vytěžili co nejvíc, jezdí jako blázni s co největším počtem lidí. Jo, taky ta přítomnost pomocníků v těch minibusíčcích je pro nás trochu neobvyklá: jejich hlavní funkcí je vybírat jízdné, ale taky vyřvávat směr, kudy bus jede, další zastávku, je to ten pověřený, kterému oznamujete, na kterém rohu si vystoupíte, a hlavně, ujišťovat potenciální pasažéry že „místo ještě máme!“ Jak už jsem zmínila, řidiči a jejich pomocníci mají pocit, že mexické městské busy jsou nafukovací, tudíž ve chvíli, kdy vy byste přísahali, že už se tam neprocpe ani ta sardinka, natož dospělý člověk, vám více či méně zdvořile řeknou, ať se posunete trochu dozadu, a vecpou tam ještě pět lidí. Z toho vyplývá taky fakt, že čas od času máte pocit, že vaše osobní komfortní zóna nebyla jenom narušena, ale úplně zničena, a nejedna žena zažije ten pocit, kdy se na ní nějaký muž tiskne víc, než by bylo nezbytné. Do toho si čas od času nastoupí prodavači čehokoli, a snaží se vám prodat třeba nějakou prošlou curkovinku jednu za 3, dvě za 5 pesos. Super jsou taky týpci, kteří svůj autobusový prodej začnou vyprávěním své pohnuté minulost, kterak byli narkomani/zločinci, ale pak je víra v boha zázračně uzdravila, oni vás teď skromně prosí o koupi burrita/klíčenky s Ježíšem, aby se už k nezákoným praktikám nemuseli vrátit, a přitom se na vás zamračeně zírají, že jestli si to nekoupíte, píchnou vás nakaženou stříkačkou nebo vám rovnou bodnou kudlu do krku. Další vzrušující aspekt cestování mexickými mikrobusy je sice nepravděbodobná, ale přesto existující možnost, že další přistupující pasažéři se v cuku letu promění v zloděje a s nožem nebo pistolí v ruce přepadnou a okradou veškeré osazenstvo.

A pak je tady všudypřítomná hudba. Busy sice bývají ve stavu, ve kterém by technickou kontrolou neprošly už před 30 lety, ale zato mívají zabudovaný neuvěřitleně mocný zvukový systém, jehož výkon by si nezadal s menším klubem. Pečlivě vyladěné basy, středy i výšky vám dovolují si naplno užít nejprofláklejších hitovek i těch nejžhavějších novinek všech možných stylů, konkrétně podle hudebního vkusu řidiče či pomocníka: cumbia, reggaeton, bandas…

A tak bych si tady dovolila zanechat pár prověřených tracků i nadějných novinek, abyste si mohli v klidu a pohodlí českých obýváků navodit atmosféru nekonečné mexické dopravní zácpy. Nechť se tak taky náš pomyslný soundtrack jmenuje: „el Tráfico Interminable,“ nekonečná dopravní zácpa.

Cumbiaaaa! Jasná klasika všech svateb i narozeninových oslav, co jiného by mělo otevírat náš výběr

Sí señor, jsem vesnickej balík, ale to mi vůbec neva! Dva roky starší hitovka dělá čest stylu banda.

Na mexických ulicích nemůže chybět reggaeton, který stejně jako styl banda nebo třeba náš prezident Zeman rozpolcuje národ: někteří ho milují, jiní mu nemůžou přijít na jméno.

Samozřejmě nemůže chybět alespoň jedna bachata pro romantické duše. Připravte si kapesníky..

A když už jste takový roztancovaní, tak si pořádně zavažte taneční boty a pusťte se do salsy

A další bude klasika od Luise Miguela, takového mexického Karla Gotta

Nebylo by to Mexiko, kdyby chybělo mariachi

Stálice mexického hudebního nebe Paulina Rubio y Los Tigres del Norte, zastupují styl música Grupera

Je libo trochu stylu duranguense? Aneb další příspěvek ze severu Mexika, který vás zaručeně roztancuje

A další romantický popový příspěvek. Běž ty moje srdce!

Pro tvrďáky trocha mexického repu

 

BONUS:

Na každém CD nemůže chybět hudební bonus, takže tady je: přiznám se, že už jsem v Mexiku skoro rok nebyla, ale zrovna jsem se vrátila z cesty po Střední Americe, tak vám tu alespoň nechám 2 hitovky, který právě vyhrávají ve všech busech od Panamy po Guatemalu.

Takže bude to jeden dancehall,

…a klasicky jeden reggaeton.

2 komentáře: „El tráfico interminable: Soundtrack k mexické hromadné dopravě

 1. Acéptalo Checa, esta no es la lista de las canciones más escuchadas en los microbuses, más bien son parte de tus placeres ocultos y quieres desviar la atención de que las conoces por eso, seguro te la pasas bailándolas a solas cuando nadie te ve… :)

  Liked by 1 osoba

  • Querido Edgar, pues hazde cuenta que hice una investigación exhausta entre mis amigos para saber cuáles son las rolas del momento que más suenan en las calles mexicanas, pero si crees que nos falló y que faltan las más populares,no dudes en compartir conmigo tus tips.
   Y de que muchas de las mencionadas son my guilty pleasur, eso que ni que :p

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s