Na procházce po Paseo de la Reforma

Město Mexiko je jako stejně jako celá země velice rozmanité: chudinské čtvrti vedle luxusních residencí, jednolitá betonová šeď i udržované parky, skromné domečky i mrakodrapy, lidové trhy i obchodní burzy. A právě to nejvýstavnější se koncentruje na Paseo de la Reforma, jedné z nejproslulejších ulic v hlavním městě. Tato téměř 15 km dlouhá třída (pro představu- tolik od sebe děli třeba pražské Letňany od Hájí) spojuje centrum s těmi nejexluzivnějšími rezidenčními zónami na západě města, prochází obrovským parkem Chapultepec, je sídlem mnoha bank, mexické burzy, vládních institucí i zahraničních velvyslanectví, stále narůstající mradodrapy přesahující 200m výšky poskytují kanceláře různým společnostem, v její bezprostřední blízkosti se nachází muzea v čele s tím nejznámějším, Národním antropologickým muzeem.Tohle je ulice pokroku, modernity a neustálého dopravního provozu a úředníků pobíhajících celoročně v obleku, kteří pokud se náhodou zastavili, tak jen proto, aby jim v pohodlném mobilním křesle připomínající trůn boleador vyčistil a naleštil boty. Tohle ja ta uklizenější a čistší část města, kde se v poslední době začala budovat spousta vertikálních zahrad a po které se můžete prohánět na ekobici nebo třeba spolu s dalšími turisty v typickém dvoupodlažním červeném turibuse. A že takhle vymydlené Mexiko jste si teda nepředstavovali? Nebojte, čím blíže se Paseo de la Reforma dostává k centru (od západu k východu), tím snažší je odbočit a vnořit se jen pár ulic, a už zase budete ve světě plném pouličních stánků s tacos i tržišť, omšelých starých domů i sousedů vykukujících z okna a pozorující cvrkot ulice.

Paseo de la reforma

Jedna z vertikálních zahrad, které se v poslední době začali celkově v DF objevovat.

Ecobici MX

Ecobici! V rámci snížení úrovně zněčištění životního prostředí město investovalo do sítě městkých kol, které si po zařízení zvláštní kartičky můžete kdekoli po centru půjčit a následně na jiném odkladovém místě vrátit.

DSCN8779

Ángel de la independencia, tedy anděl nezávislosti je oblíbené místo pro konání demonstrací a pochodů.

DSCN8784

Turibus plně naložený turisty (z velké části Mexičany z jiných částí země), jež pilně fotí okolní mrakodrapy

DSCN8776

V období Velikonoc (kdy byly tyto fotky vytvořeny) město rozkvete fialovou džakarandou, která hezky ladí s kovovým odleskem mrakodrapů.

DSCN8781

Jedno z mála míst, kde jsem viděla místní venčit psa (protože v Mexiku jsou buď psi neustálě zavření v domech a na ulici se dostanou minimálně, a nebo jsou pouliční a nikdo se o ně nestará). Paseo de la Reforma se navíc o nedělích zavírá pro automobilový provoz a naopak se proměňuje v obrovskou cyklostezku.

DSCN8773

ecobici, džakarandy a marakodrap

DSCN8791

Občas návštěvníkům zpříjemní výhled i nějaké to umění

DSCN8789

Přestože palmy nejsou úplně běžnou rostlinou pro suchou náhorní plošinu, kde se ve výšce 2200 mnm město mexiko rozkládá, Paseo de la Reforma je jimi hustě osázeno.

DSCN8768

Stavba nových mrakodrapů neustává.

2 komentáře: „Na procházce po Paseo de la Reforma

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s