10 důvodu, proč si zamilovat Mexiko

Násilí, obchodu s drogami a korupce. To jsou témata, o kterých se v souvislosti s Mexikem vždycky mluví a ani já nejsem výjimkou. Ono to totiž vážně existuje, tak proč se tvářit, že ne. Ale zdaleka to není to jediné! V Mexiku je spousta pozitivních věcí, která si získla srdce už nejednoho cizince. A právě ty jsem se pokusila shrnout v následujících 10 důvodech, proč si tuhle zem zamilovat.

 1. Mexiko je obrovské, pořád je co objevovat. Sever je úplné jiný než jih, život na pobřeží se liší od toho v horách nebo na náhorní plošině, ve městě vás překvapí jiné věci než na venkově., Mrakodrapy, chudinský slum nebo indiánská vesnice? V téhle zemi je všechno. Tahle neuvěřitelná rozmanitost a snaha ji nějak popsat je vlastně jeden z hlavních důvodů, proč píšu Mnoho tváří Mexika.photovisi-download(2)
 2. Příroda. Krásné pláže, poušť, džungle, jehličnaté lesy, mangrovové porosty, hory, sopky, vodopády

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Liduprázdné pláže ve státě Oaxaca, 2012

 3. Přátelská a otevřená povaha Mexičanů si vás získá hned od prvního okamžiku. Poznávat nové lidé je v Mexiku velice snadné, navíc s každým novým kamarádem se vám otevírají dveře i k jeho kamarádům a rodině. Na mezilidských vztazích tam velice záleží, důležité je convivir, pro což v češtině ani nemáme přesný ekvivalent: soužít, trávit spolu čas, dělat si společnost.

  DSCN7886

  Nedělní grilování, oblíbená kratochvíle na severu Mexika. Sejde se rodina a kamarádi, opéká se maso, popíjí pivo, poslouchá se mexická hudba, lidé si povídají a zkrátka conviven. Saltillo 2015

 4. Mexičani mají rádi hudbu (a to především tu národní) a taky na ni rádi tancují. Odevšud (z bytů, autobusů i obchodů) vyhrává cumbia, salsa, bachata, reggaeton, banda, música norteña, duranguense nebo rock ve španělštině a správná oslava se neobejde bez hudební skupiny a tancování.

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Správná oslava se neobejde bez hudby na živo a tancování, na snímku v rytmu cumbia. Sierra Norte de Puebla, 2011

 5. V Mexiku je každá záminka dobrá k uspořádání nějaké fiesty– oslavy. Narozeniny, křest, první přijímání, biřmování, svatba, poutě, svátky, Vánoce, Velikonoce, Dušičky, Den nezávislosti, výročí čehokoli… Peníze můžou chybět třeba na materiální věci, ale nikdy nechybí na fiesty, na které se sezve blízká i vzdálená rodina, kamarádi a někdy i celá čtvrť či vesnice, aby se všichni sešli, popovídali, dobře najedli a napili, zatancovali a zazpívali. Zkrátka convivir :)

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Fiesta patronal, tedy pouť, v doprovodu tradiční hudby i tanců. Sierrta Norte de Puebla 2011

 6. Mexická kuchyně je nehmotnou památkou lidstva UNESCO. I tady se projevuje ta obrovská rozmanitost plynoucí z tak rozlehlého území a dlouhé doby, po kterou se pokrmy v jednotlivých regionech vyvíjely. Mexické jídlo nejsou jenom burritos a nachos. A i když by se mohlo zdát, že v Mexiku se jí jenom kukuřičné placky na tisíc způsobů, u mnoha jídel se tortillas jenom přikusují, asi jako knedlík nebo chleba, ale jídlo jako takové z nich připravené není.

  DSCN0952

  Chuapacabras, moje oblíbené bistro s tacos, tedy kukuřičné placky s masem a čímkoli dalším (osmahnutá cibule, bramborová kaše, různé druhy pálivých omáček, nasekané kaktusy, fazole etc). Ciudad de México, 2013

 7. I kdybyste nechtěli, v Mexiku prostě budete zakopávat o historii na každém kroku. Pyramidy z různých období, některé i 3000 let staré, koloniální architektura i kultura snoubící evropskou a předkolumbovskou tradici.

  DSCN4788

  Archeologické naleziště Uxmal, Yucatán 2014

 8. Pokud je pravda, že štěstí znamená žít v přítomnosti, tady a teď, pak Mexiko je to pravé místo, kde se učit, jak být šťastný. Přestože polovina Mexičanů žije pod úrovní choduby a často je sužuje násilí, statisticky jsou jedním z nejšťastnějších národů na světě. Většina místních žije okamžikem, příliš se nestresují minulostí ani budoucností a jsou rádi i za to málo, co mají.

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Polovina Mexičanů žije pod úrovní chudoby, často je sužuje násilí, ale přesto jsou jeden z nejštastnějších národů na světě. Sierra Norte de Puebla 2011

 9. Mexiko je místo, kde zažijete život v jeho neokleštěné formě. Všechno je oproti „učesané a hygienické“ Evropě intenzivní, živelné, syrové, hlasité, barevné, kořeněné, výrazné, rozmanité, neuspořádané, chaotické. Připravte se na pořádný zápřah všech svých smyslů.
  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Podobné pouliční stánky by stěží vyhovovaly evropským hygienickým standardům, ale je to právě tam, kde často objevíte to nejchutnější jídlo (a ve většině případů bez jakýchkoli střevních potíží po snězení). A tak je to v Mexiku se vším- jde jen o to nebát se vyjít se své zóny komfortu. Ciudad de México 2011

  .

 10. Na 99,9% svůj pobyt v Mexiku přežijete. Pravděpodobnost, že vás tam nějaký drogový kartel zastřelí, není vůbec tak vysoká, jak by se mohlo zdát. Nenechte se odradit zprávami, které přinášejí česká média, ani tím, co občas vyprávím já :)

PS. Napadají vás nějaké další důvody, které jsem nezmínila? Napiště je do komentářů!

7 komentářů: „10 důvodu, proč si zamilovat Mexiko

 1. 11. důvod: Když se v Mexiku na ulici usměji na Mexičanku, i ona se na oplátku usměje a pak jdeme každý svou cestou (ne jako v ČR, kde by žádná žena neodpověděla, aby si nezadala).

  To se mi líbí

 2. Článek pěkný a pravdivý. Ještě bych doplnil, že Mexičani tak nějak jinak vnímají čas, takže zcela vyjímečně někdo přijde včas. Když něco slíbí udělat, tak to někdy bude, ale většinou ne v původním termínu. S tím časem souvisí i to, že snídani dostanete klidně i v půl jedný odpoledne a na oběd chodí až kolem druhý. Ale když to člověk vezme, že to tak prostě je, tak mu odpadne stres s tím, že věčně něco nestíhá, což je super. trošku stresu naopak přibude, když se musí účastnit dopravy, protože mexická doprava je jeden velký chaos :)

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s