Geografie Mexika: povrch a podnebí

Jak už jsem nastínila v jednom z předešlých článků, Mexiko se nachází v Severní Americe. Na severu sousedí s USA, na jihu a jihovýchodě s Guatemalou a Belize. Západ Mexika omývá Pacifický oceán, východ Atlantik. Na severu západního pobřeží se nachází poloostrov Baja California a k němu přilehlý Kalifornský záliv, který ohraničuje Cortézovo moře; východní pobřeží rozděluje poloostrov Yucatán na Mexický záliv a Karibské moře. K Mexiku patří i různá, nepříliš velká souostroví a ostrovy, díky turistickému ruchu je nejznámější asi ostrov Cozumel.

Povrch

Celková rozloha je 1 964 375 km², což je pro představu 25x více než rozloha ČR. Povrch je vysoce členitý: od severu na jih prochází mexickým územím Kordillery, horské pásmo prostupující celou Severní a Jižní Ameriku, jež se rozdělují na mnoho dílčích pohoří. Na západě Mexika je to Sierra Madre Occidental, na kterou navazuje Sierra Madre del Sur, a na východě Sierra Madre Oriental. Mezi nimi se nachází 2 náhorní plošiny: rozlehlá Altiplanicie Mexicana, jejíž součástí jsou největší poušť v Severní Americe (Desierto de Chihuahua, tedy Chihuahanská poušť) i Mexické údolí (Valle de México), kde se nachází hlavní město; a Depresión del Balsas. Tyto náhorní plošiny jsou od sebe odděleny ze západu na východ táhnoucím se stále aktivním vulkanickým pásmem (Eje Neovolcánico), díky kterému se v Mexiku nachází mimo jiné nejmladší sopka na světě, Paricutín, jež doslova vyrostla před očima v roce 1943. Na pomezí vulkanického pásma a Sierry Madre Oriental se tyčí nejvyšší hora Mexika, sopka Pico de Orizaba/Citlaltépetl (název v místním jazyce náhuatlu, v překladu „Hvězdná hora“, 5610m.n. m). Další známou a dosud velice aktivní sopkou a zároveň druhým nejvyšším vrcholem je Popocatépetl (5452m.n. m), tedy „Kouřící hora“. Mezi horskými pásmy a oběma oceány se nacházejí nížiny, na západě je to Pacifická pobřežní nížina (Llanura Costera del Pacífico) a na východě je to Pobřežní nížina u zálivu (Llanura Costera del Golfo). Obě nížiny i pohoří se scházejí v nejužším místě Mexika, Tehuantepecké šíji, která se dále rozšiřuje v pohoří Sierra de Chiapas a nížinu poloostrova Yucatán. U toho se nachází druhý největší korálový útes na světě.REPUBLICA-MEXICANA-RELIEVE-001

Nejdelší řekou je Río Bravo (3034km), tedy Divoká řeka. Ta tvoří i přírodní hranici s USA, přičemž tam je známá pod jménem Río Grande (Velká řeka). Další velké řeky jsou Usumacinta a Grijalva, obě na jihu země, přičemž první z nich tvoří hranici s Guatemalou. Kromě nich existují i kratší řeky pramenící v pobřežních horských pásmech.Mapa-de-mexico-de-Rios-y-Lagos ach.mx

Podnebí

Podnebí v různých částech Mexika se od sebe dramiticky liší v závislosti na kombinaci několika faktorů:

a) zeměpisná šířka, tedy vzdálenost od rovníku. Mexiko se nachází jak v tropickém, tak subtropickém pásu; jeho územím prochází obratník Raka.

b) blízkost/vzdálenost od oceánů. Ty kromě teploty (čím blíže Oceánu, tím menší výkyvy teplot) ovlivňují především frekvenci a množství srážek. Některá místa mohou být blízko Oceánu, ale srážky se k nim přesto nedostanou díky hradbě hor, případně se srážky netvoří kvůli studeným mořským proudů (případ Kalifornského poloostrova).

c) nadmořská výška.

Abyste si udělali představu o tom, jak moc se od sebe klimaticky liší jednotlivá území:

Teplota:

smn.cna.gob.mx temperatura minima
Tato mapa znázorňuje nejnižší naměřenou teplotu během včerejších (6. května 2015) 24 hodin na různým místech Mexika. Teploty jsou obecně nižší na severozápadě země oproti vyšším teplotám na jihu a východu (obratník Raka prochází zhruba 23 rovnoběžkou, navíc severozápad je ochlazován Kalifornským proudem, zatímco jihovýchod je oteplován proudem Golfským). Navíc jsou znatelné nižší teploty v místech s vyšší nadmořskou výškou v kontrasu s pobřežím. Minulou noc tak klesly teploty ve vysokých horách na severozápadně země na pomezí států Durango a Chihuahua až pod bod mrazu (šedivá barva)- a pak že jenom v České Republice je zima i v květnu :)- a naopak na plážích na jihu (stát Oaxaca) a jihovýchodě (stát Quintana Roo) teploty neklesly ani v noci pod 25 stupňů (jasně žlutá barva).

 

Srážky

precipitacion smn.cna.gob.mxNa této mapě jsou zaznamenány výhledové srážky pro tento měsíc (květen 2015). Obecnějsou v Mexiku měsíce květen-září období dešťů (a hurakánů), nicméně na různých místech se to vyznačuje různě: na severozápadě země po celý měsíc nespadne ani kapka (celkově je poloostrov Baja California místo s nejméně srážkami v Mexiku), zatímco na úplném jihu u hranic s Guatemalou ve státě Chiapas bude pršet asi každý den- celkově totiž naprší  5 metrů vody!

 

Podnební pásma:

smn.cna.gob.mxV Mexiku se podnebí určuje v závislosti na teplotě (mírné a teplé) a vlhkosti (velmi suché, mírně vlhké a vlhké). Proto existují oblasti s:

1) s teplým a vlhkým podnebím (modrá barva). To odpovídá tropickému podnebí, a proto se vyskytuje na jihu Mexika, obzvlášť v nížínách u Mexického zálivu. V některých částech se přes intenzivní odlesňování zachoval deštný prales. Srážky jsou časté, teplota je stálá během dne i roku: 22-26 stupňů.

2) s teplým a mírně vlhkým podnebím (oranžová barva). Podnebí běžné na pobřeží a na poloostrově Yucatánu. Srážky jsou o něco méně časté (především prší během období dešťů), teploty jsou stálé 22-26 stupňů.

3) suchým podnebím (růžová barva). S tím se nejčastěji setkáváme na polopouštních náhorních plošinách ve středu a na severu země, kde teploty jsou trochu nižší a můžou i kolísat (18-26 stupňů) a srážek je ještě méně.

4) velmi suchým podnebím (žlutá barva). Typické pro nízké pouštní oblasti severozápadu Mexika (Baja California, část Sonory a Chihuahanská poušť), kde srážek je celý rok pomálu, zatímco teploty můžou mírně kolísat: průměrně 18-26 stupňů.

5) s mírným a mírně vlhkým podnebím (zelená barva). To se vyskytuje v horách (Sierra Madre Occidental, Sierra Madre Oriental a vulkanické pásmo), teploty jsou celkově nižší a kolísají (průměrně 10-18 stupňů, na některých místech v zimě klesá i hluboko pod bod mrazu), prší více než na poušti, ale méně, než na pobřeží.

6) s mírným a vlhkým podnebím (tyrkysová barva). Odpovídá tropickému podnebí, ale v horách: prakticky kopíruje východní část Kordiller (Sierra Madre Oriental), kde se dešťové srážky pocházející z Mexického zálivu srážejí s vrcholky hor: výsledkem jsou časté srážky, ale oporti deštnému lesu tam kvůli nadmořsé výšce panují o něco nižší teploty (průměrně 18-22 stupňů).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s