Jak se v Mexiku slaví Velikonoce

Mexičany lze v zásadě rozdělit na dva typy podle způsobu trávení Velikonoc:
První, většinový typ jsou dovolenkáři. V rozmezí prodlouženého víkendu až dvou týdnů- podle toho, kolik placeného volna jim zaměstnavatel dá a na jak dlouhou dobu školy uvolní děti- doslova zaplavují přímořská letoviska, pro která je toto období vrcholem turistické sezony. Velká města se naopak vylidní: je to asi jediné období v roce, kdy se chaos hlavního města zklidní, silnice se po celoroční dopravní zácpě uvolní, metrem projedete, aniž by vám za krk funělo tisíc lidí. Pokud někdy pojedete do Mexika během Velikonoc, doporučuju prohlídnout si prázdné hlavní město a naopak obloukem se vyhnout třeba Acapulcu a Cancúnu, kam navíc přijíždí američtí teenageři zpít se do němoty během springbreak.

Druhým typem jsou oddaní věřící, pro které jsou Velikonoce jeden z nejdůležitějších náboženských svátků- Mexiko je totiž silně katolická země. Tito věřící zůstávají v místě svého bydliště, aby se podíleli na velikonočních oslavách, při kterých si připomínají poslední dny života Ježíše Krista, jeho ukřižování a jeho zmrtvýchvstání. Ty nejznámější oslavy se odehrávají především ve středním Mexiku: v městské části Iztapalapa v DF, dále v městech San Luis Potosí či Taxco. A jak takové oslavy vypadají?

Přípravy na Velikonoce (ve španělštině Semana Santa, doslova Svatý týden) začínají vlastně už karnevalem, bujarými oslavami v mnoha částech Mexika, kdy je tělu dovoleno vše, co mu bude během půstu před Velikonocemi zapovězeno- jíst a pít v nadmíře, bavit se, tancovat, zkrátka utrhnout se ze řetězu a užívat si světských radostí. Karneval končí a půst zároveň začíná Popeleční středou (Miércoles de cenizas), kdy se koná mše a oddaným věřícím se udělá na čelo křížek z popele jako symbol pomíjivosti života. Následuje čtyřicetidenní postní období (Cuaresma), doba určená k rozjímání, očistě a pokání. Během této doby by se o pátcích nemělo jíst hovězí, vepřové, jehněčí či kůzlečí maso, a tak restaurace s rybím masem a mořskými plody mají narváno a celkově se jí hodně zeleninových jídel. Půst končí Zeleným čtvrtkem (Jueves Santo).

Od Zeleného čtvrtku až po Velikonoční neděli to mezi mexickými věřícími žije: každý rok si totiž lidé na venkově i ve městě secvičí různé pasáže z bible, které pak v nákladných kostýmech přehrávají pro ostatní. Mít možnost sehrát jednu z hlavních rolí jako je Jidáš, Panenka Marie nebo nedejbože sám Ježíš je pro místní velká pocta, o kterou se často ucházejí po léta. Máte tak možnost na Zelený čtvrtek vidět scénu Poslední večeře, mytí nohou i zaprodání Krista, na Velký pátek (Viernes Santo) se můžete podívat na odsouzení Ježíše Krista, projít si spolu s ním Křížovou cestu, na blízkém vršku být svědkem jeho ukřižování a následně se přidat k Procesí ticha (Procesión del Silencio), a na Velikonoční neděli (Domingo de Resurrección či Pascua) na vlastní oči spatřit jeho zmrtvýchvstání. O Bílé sobotě se Mexičani podle tradice polévají vodou, což má být pozůstatek hromadných křtů (a tedy polévání svěcenou vodou) během koloniálního období. Tento zvyk je nicméně třeba v hlavním městě už několik let zakázaný, aby se předešlo plýtvání vodou.

jueves-santo-ultima-cena-5-LC-semana-santa-680x452 mexico.quadrintin.com.mx

Poslední večeře v Iztapalapě. zdroj: mexico.quadrintin.com.mx

proceso

Konec křížové cesty v Iztapalapě. zdroj: proceso.com

antenasanluis.mx

Průvod Ticha vyjadřující lítost nad ukřižováním Krista v San Luis Potosí. zdroj: antenasanluis.mx

Já jsem se na Velký pátek rozhodla vydat do Iztapalapy, dějiště největších velikonočních oslav, kterým každoročně přihlíží více než 2 000 000 návštěvníků. Kolem 150 neprofesionálních herců, kteří se na svou roli připravují několik měsíců, doprovází dav až 6 500 Římanů a Nazarenos, příznivců Krista, všichni v nákladných kostýmech. Iztapalapa je jedna z okrajových městských částí hlavního města, proslulá tím, že v ní žije spíše ta chudší část obyvatelstva a že její ulice nejsou tak úplně bezpečné: I tady se potvrzuje moje teorie pro hlavní město: čím více kapliček a oltářů se nachází v nějaké čtvrti, tím je ta čtvrť chudší a nejspíš i nebezpečnější.

První problém vyvstal hned ve chvíli, kdy jsem se začala ptát kamarádů, jestli někdo nechce jít se mnou. Někteří jako správní dovolenkáři byli u moře, jiným se příčí katolická církev a dalším se prostě nechtělo; nakonec jsem šla sama. Abych to zkrátila: moje výprava skončila tak trochu neúspěchem. Bylo tam tolik lidí, že prostě nebyla šance se prodrat k místu, kde bych alespoň koutkem oka zahlédla Ježíše. Ulice, kudy procesí procházelo, byly už několik hodin před křížovou cestou zabrány, a na obličejích místních bylo vidět, že se těžce dobytého místa nehodlají vzdát. Šla jsem se alespoň projít na hlavní náměstí, kde na velkých plazmovkách živě přenášeli celou Křížovou cestu (podél té totiž stály desítky televizních modulů), pak jsem šla na pouť podívat se na nabízené předražené zboží, stánky s jídlem a atrakce, hodila jsem řeč s doktory starající se o lidi s podezřením na úpal (stal se totiž menší zázrak- tradičně každý rok začne ve 3 hodiny odpoledne pršet, ale tenhle rok nespadla ani kapka vody) a šla jsem domů- podívat se na zbytek Křížové cesty a Ukřižování v televizi.

Na závěr pár fotek, jak jsem prožila oslavy v Izatapalapě:

DSCN8634

Procesí procházeo zhruba na úrovni toho bílého přístřešku vzdau, bylo tedy jasné, že přes 4 metry tlustou živou zeď z ježíšechtivých návštěvníků nemám šanci vidět ani kus kříže.

DSCN8624

Jediný ježíš, nebot edy spíš Ježíšek, kteréh jsem spatřila- Nazareno, jeden z 6 500 komparzistů

DSCN8633

Částečně na naší bezpečnost, ale především na hladký průběh procesí dohlíželo 15 000 policistů, včetně těžkooděnců, dronů a helikoptéry (i když ta nejspíš byla televizní).

DSCN8625

Na plazmovce sleduju setkání Ježíše s Panenkou Marií behěm Křížové cesty. PS. Ta krev je opravdická

DSCN8621

Lidi, kteří stejně jako já neurvali místo u procesí, se prochází po Iztapalapě a případně jdou na mši.

1 komentář: „Jak se v Mexiku slaví Velikonoce

  1. Pingback: 10 důvodu, proč si zamilovat Mexiko | Mnoho tváří Mexika

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s