Karneval ve Veracruz

Že už jste z karnevalu v Riu de Janeiro viděli tolik fotek, jako byste tam už někdy byli, zato o tom mexickém ve Veracruz jste v životě neslyšeli?

Tak si ho představte třeba jako takovou méně okázalou, neupravenější, živelnější a zábavnější verzi.

Na veracruzském karnevale je totiž úplně jedno, jestli jste muži či ženy, mladí či staří, hubení či tlustí, hezcí či oškliví. Tady totiž to jediné důležité je chuť od rána do večera se bavit a tancovat, ať už během průvodů v rámci nějaké taneční školy, na alegorickém voze, v batucadě či hudební skupině, nebo v publiku. Oproti Riu jsou alegorické vozy mnohem menší, kostýmy skromější, choreografie jednodušší, organizace občas vázne, těla nejsou dokonalá; zato se všech sálá neuvěřitelně veselá nálada. Zapomeňte na drahé vstupenky pro bohaté turisty spořádaně sedící na tribunách sambodromu, který celý rok leží ladem, aby se jen na pár dní proměnil na dějiště organizované zábavy; Ve Veracruz se stírají rozdíly mezi účinkujícími a publikem, protože průvod prochází po normální ulici a lidé se za lidový peníz (vstupenka stojí 15-65 Kč, v závislosti na dni a atraktivitě místa) dostávají až k účinkujícím, které po celou dobu doprovázejí pokřikováním, poskakováním, a často se dají do tance s nimi. Že nejste zrovna rozený tanečník, ale stejně si chcete aktivně užít veselí průvodu? Tak se prostě s bandou kamarádů za něco legračního převléknete a normálně jdete a do toho klidně popíjíte pivo. Kromě samby zní především salsa, ale i merengue, reggaeton, různé taneční hity či třeba calypso. Mimo šest hlavních průvodů existují ještě menší desfilé, takové generálky, volí se královna karnevalu- typická kráska i král veselí- postarší sympatický pán, vše začíná symbolickým spálením špatné nálady a končí pohřebem Juana Karnevala. Každý den jsou velké koncerty místních i mezinárodních hvězd a hlavně- po skončení průvodu a koncertů začíná ta neřízená, neoficiální zábava, kdy v centru vyhrává hudba, lidé popíjí a tančí na ulicích až do rána. Bez nadsázky Veracruz těch devět dní karnevalem žije, i když (nebo možná právě proto) stranou veškerého mezinárodního zájmu. Noc patří zábavě a ráno dospávání a překonávání kocoviny z předešlé noci.

V tuto chvíli pomalu končí už 102. ročník (10-18. února 2015). Bohužel se mi tenhle rok nepodařilo jet, tak alespoň pár fotek z průvodu, které jsem pořídila v roce 2012.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak třeba tahle „taneční skupina“ víc chodila než tančila, a v nočních průvodech víc pila než chodila

Karneval je příležitost jít převlečený tak, jak byste si jindy netroufli

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I šmoulové se od brzkých hodin posilňovali pivem: ono vydržet tancovat v kostýmu to vedro není žádná sranda

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kamion, který veze zvuk, za ním do rytmu salsy tancuje skupina postarších pánů

OLYMPUS DIGITAL CAMERAbailarinaOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAtanecnice OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

2 komentáře: „Karneval ve Veracruz

  1. Pingback: Jak se v Mexiku slaví Velikonoce | Mnoho tváří Mexika

  2. Pingback: 10 důvodu, proč si zamilovat Mexiko | Mnoho tváří Mexika

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s