Jak se vydělává na bídě: Laura, hyena z televize

Jak bych vám stručně popsala televizní show Laura… Pamatujete si na pořad z 90. let Áčko, kde se řešily různé sociální problémy? Nebo ještě líp, pamatujete si z hodin dějepisu na gladiátorské zápasy, kde otroci, zajatci či zkrachovalí občané bojovaly pro pobavení lidu a císaře, a ti pak často společně rozhodovali o dalším osudu zápasníků? Tak místo arény v Římě si představte televizní studium ve městě Mexiku, místo gladiátorů mezi sebou bojují zbídačení Mexičané s pohnutými životními příběhy, místo císaře všemu šéfuje moderátorka-despotická hysterka. Jenom ten lid, to publikum je stejné: ryčí, bučí, nadává a občas se taky dojme.

Co se témat týče, volí se to nejbulvárnější: „Táta opustil mámu kvůli mojí nejlepší kamarádce“, „Nerozváděj se kvůli mně, nemiluju tě, byla jsem s tebou jenom z vypočítavosti“, „Žárlivost mě dohání k šílenství“, „Zamilovala jsem se do striptéra, kterého jsem poznala na své rozlučce se svobodou“, „Zamiloval jsem se do prostitutky“, „Moje sestra se chce vdát za muže, který mě zneužil“, „Spolužáci mě šikanujou, protože moje matka je prostitutka“, „Můj kluk mě ponižuje, protože jsem tlustá.“. A taky že to prodává: je to jeden z nejsledovanějších mexických pořadů, který je už několik let vysílán v odpoledních hodinách od pondělí do pátku na nejdůležitějším kanálu největší mexické televize Televisa.

Celá struktura pořadu je vystavěná na konfrontaci většinou dvou stran: Ta první, která se prezentuje jako „obět“ a obvykle je to žena, vypráví moderátorce Lauře o svém trápení, třeba že ji manžel podvádí, nebo že ji tatínek v dětství zneužíval. Následně je do studia uveden daný „hříšník“, kterého Laura, samozvaná advokátka lidu a vykonavatelka spravedlnosti, taktéž vyzpovídá a následně je oba „rozsoudí“. „Hříšníkovi“ pohrozí, že ona sama dohlédne, aby se něco podobného už nestalo, či aby za svoje činy pykal. Během celého průběhu nezapomíná urážet a veřejně ponižovat hříšníka, ale často i oběť, za pravdu jí dává hlasité publikum. Úspěšný díl je ten, kde se hodně brečí, kde se účastnící perou, nadávají a fackují. I Laura se občas nechá strhnout k nějaké facce. Důležité je hrát na city, podbarvit to správnou hudbou.

A kdo vlastně ta Laura je? Spolupracovníky i účastníky urážející a ponižující moderátorka má doktorský titul z práv a politických věd a je původem z Peru. Tam i začal její pořad na konci devadesátých let, nicméně kvůli zapletení se se zkorumpovaným režimem tehdejšího prezidenta Fujimoriho běžel v její rodné zemi jen velmi krátce. Po jeho pádu byla vyšetřována a odsouzena k 4 letům domácího vězení. Podařilo se jí udat televizní studio jako své bydliště-a tam natáčela díly s peruánskými chudáky pro americký trh. Po uplynutí trestu se bez úspěchu snažila prodat svou show ve Španělsku a po krátkém trvání jí zrušili její program i v Peru. Na tom měl svůj podíl i její vystoupení v roce 2007 při zemětřesení v Piscu. Tam se ona  i s kameramanem vydala, aby tam podle svých slov pomohla, ale jenom se jí podařilo vyvolat napětí, bezdůvodně nařkla dobrovolníky a Červený kříž z krádeže humanitární pomoci a sama se mediálně přiživila na katastrofě: udělal tam rozhovor s nebohou dívkou přímo uprostřed trosek. Problém byl v tom, že lidé si všimli, že ta samá dívka už v jednom programu Laury vystoupila jako „zaručeně autentická“ oběť znásilnění. Po takovém fiasku byly možnosti Laury v Peru dost omezené, „naštěstí“ ji s otevřenou náručí přivítaly dvě největší televizní stanice v Mexiku: nejprve (2009) TV Azteca, a posléze (2011) Televisa. Mimochodem, hádejte, co se stalo po ničivém hurakánu Manuel, který v roce 2013 postihl mexický stát Guerrero! Správně: Laura vzala celý štáb, od guvernéra státu Mexika si vypůjčila helikoptéru (celá oblast byla izolovaná a neprůjezdná) a přiletěla tam prý všechny podpořit. Bohužel ale „zapomněla“ cokoli vzít, třeba alespoň vodu nebo potraviny, a odmítla svoji helikoptéru zapůjčit pro humanitární potřeby.

laura_bozzo-Int

Místní celebrita, Laura Bozzo (zdroj http://www.eluniversal.com.mx)

Přijde vám, že to teda ti Mexičani musí být fakt blázni, aby se podobných věcí dobrovolně zúčastňovali a dokonce se do nich hlásili? Jsou a nejsou. Něčemu takovému se totiž musí do své finální podoby trochu dopomoci. I když to Laura po dlouhou dobu vyvracela, novinářům se podařilo zjistit, jak se pořad vyrábí: tým pracovníků se dohodne na tématu a následně vyšle své „vyšetřovatele“ do nejzbídačenějších míst města Mexika, kde vyhledávají lidi s pohnutým osudem: chudáci, především ženy, které zažily znásilnění, domácí násilí, potrat, alkoholismus, nevěru. S nimi se dohodnou, že budou vyprávět o svém reálném životě, ale s pár „změnami“. Třeba když je téma podvod, tak tím začnou (tzn. zopakují naučený scénář), a pak se jich Laura zeptá na jejich život, a tam už vypráví o svém reálném utrpení. Proběhne taky výběr „hříšníků“, což jsou vždycky herci (proto taky nejmíň uvěřitelní)- jen málokterý nevěrný manžel či násilník by se něčím podobných chtěl chlubit v televizi. Před natáčením se ještě v rámci navození té správné, plačtivé a vyhrocené, atmosféry připomínají obětím bolestivé chvilky jejich reálného života. Po natáčení dostává každý aktér 700 pesos (1100 Kč) a občas jako bonus nějaký elektrospotřebič.

Abych vás neochudila o konkrétní ukázku, vybrala jsem pro vás část dílu, kde se ženatý muž rozhoduje mezi manželkou a milenkou. Velice stručně pro ty z vás, kteří nemluví španělsky: „Obětí“ je milenka, která tvrdí, že je s ní šťastnější, a tlačí, aby se rozvedl. Přichází manželka (1. konfrontace). Nevěrník tvrdí, že chce být s milenkou č. 1, že je to láska jeho života. Po chvíli Laura řekne, že by se ke všemu měl vyjádřit ještě někdo jiný, další utajovaná milenka nevěrníka. Přijde milenka č. 2 (2. konfrontace) a všichni se postupně poperou. Ta si také stěžuje, že se nevěrník nechce rozvést, na což on odpovídá, že je s ní jenom kvůli sexu a že nechce žádný závazek. Pak se Laura do všeho rozhodne zatáhnout ještě malé dítě milenky č. 1 (3. konfrontace, mimochodem hádám, že tam bylo nějaké reálné trauma ze života dívky představující milenku č. 1, protože ten brek vypadal oproti začátku show mnohem opravdověji), a také bývalého partnera milenky č. 1 (4. konfrontace), který ji měl údajně bít a se kterým se nevěrník popere (tam je podle mě naopak vidět, že jsou to jen -ne moc dobří- herci, kterých se situace vůbec netýká). Bývalý partner se milence č. 1 omluví a chce ji zpátky, ale od Laury si vyslechne, že je to ubožák, protože se vyspal se sestrou milenky č. 1. Ta dál brečí, ať Laura něco udělá, aby jí už díte nebrali, aby mohal pracovat a zajistit ho. Laura slibuje kočárek a celkově pomoc. Posléze zapřísahá bývalého přítele, ať se k ní chová hezky, protože jinak si to s ním vyřídí.

A jak podobný pořad ospravedlňuje vedení Televisy? Už před dvaceti lety se otec současného majitele veřejně vyjádřil v tom smyslu, že „Mexiko je země chudých lidí, kteří jsou pěkně v prdeli a z té prdele se nevyhrabou. Pro televizi je povinnost takovým lidem poskytnout zábavu a dostat je z jejich smutné reality a obtížné budoucnosti.“

V roce 2009 byl v Ekvádoru program s Laurou stažen z vysílání, a to na popud místního prezidenta. Proč něco podobného neudělá Mexická vláda? Už dlouhou dobu si střední třída stěžuje (a výše citovaná slova to jen potvrzují), že Televisa svými bezduchými a bezobsažným programy a zmanipulovaným zpravodajstvím ve prospěch vlády oblbuje národ, jehož zdroje informací jsou pro nedostatek ekonomického zázemí značně limitované. Mnoho lidí je přesvědčeno, že současný prezident Mexika je ve funkci jenom díky intenzivní mediální masáži v jeho prospěch, která dokázala právě tuto chudou vrstvu lidí čerpající informace pouze z televize úplně zmanipulovat; že si zkrátka Televisa s dalšími představiteli elity do úřadu dosadili svého člověka. Že Televisa, vláda a elita žijí v harmonické symbióze, při které společně parazitují na Mexiku.

6 komentářů: „Jak se vydělává na bídě: Laura, hyena z televize

  1. Pingback: 34 kulturních šoků, které Češi zažívají v Mexiku | Mnoho tváří Mexika

  2. Pingback: Jak se dělá politika u indiánů | Mnoho tváří Mexika

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s