Náboženství v Mexiku

Mexiko je už téměř 100 let sekulární stát, tj. nemá žádnou oficiální náboženskou ideologii a zároveň poskytuje náboženskou svobodu. K tomuto stavu ovšem nebylo snadné se dopracovat, dokonce nedlouho po vyhlášení to vyvolalo krvavou náboženskou válku. Proč? V předkolumbovských dobách se na území Mexika vyvinulo mnoho civilizací, jejichž každodenní život se řídil daným náboženským systémem. Po příchodu Španělů došlo k dobytí nejen územnímu, ale také duchovnímu: na pomoc přijely různé řády (augustiniáni, dominikáni, františkáni či jezuité), jejichž cílem bylo vymítit původní indiánskou kulturu a vnutit tu svou vlastní, včetně katolického náboženství. To se i částečně povedlo: až do současnosti je 83% mexického obyvatelstva katolického vyznání, díky čemuž je to po Brazílii druhý stát s nejvíce katolíky na světě. Nicméně je to katolictví „udělané na míru“: značný důraz na svaté, podoba svátků a průběh náboženských oslav prozrazují synkretismus, spojení prvků předkolumbovských náboženství s tím katolickým.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Náboženské procesí při oslavách patrona obce, Svatého Michala, Sierra Norte de Puebla, 2011

V dobách španělské kolonie (1521-1810), byla katolická víra jediná povolená a žádaná, není tedy divu, že i po vzniku samostatné republiky se stala státním náboženstvím. Od konce XIX. století nicméně Mexiko začalo přijímat přistěhovalce, kteří přinášeli nové myšlenky a často i zárodky nové víru (protestantství, judaismus, islám atd.). Tato nová náboženství zaznamenávají v posledních 50 letech velký nárůst. Od devadesátých let navíc stát začal postupně uznávat různé náboženské skupiny a vracet jim práva, což také podpořilo jejich růst.

A jak tedy náboženská situace v Mexiku vypadá ve 21. století?

Nejvíc obyvatel se hlásí ke katolické víře, a to konkrétně 83% obyvatel (93 milionů). Otázka je, kolik takových jsou ovšem aktivní věřící: není výjimkou se setkat s Mexičanem či Mexičankou, kteří byli v raném dětství pokřtěni, většinou šli k prvnímu přijímání a často byli i biřmováni, ale v dospělém životě jejich katolická víra moc velkou roli nehraje. Naopak jiní jsou velice pobožní a jejich život se točí kolem růženců, zpovědí a mší.

12112011296

Hromadné biřmovaní, přičemž mše se odehrála v jazyce Náhuat. Sierra Norte de Puebla, 2011

 

V Mexiku je velice zakořeněná víra ve svaté (každá vesnice i povolání má svého patrona, kterého je potřeba každoročně uctít poutí s procesím či oslavou, jsou jim zasvěcené kostely, kapličky i oltáře), v Ježíše Krista a hlavně v Panenku Marii. Té místní se říká Panna Guadalupská, je tmavé pleti a je to i patronka Mexika. Údajně se zjevila prostým indiánům na počátku 16. století na kopci Tepeyac, což pomohlo ke snazší evangelizaci místních.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Znázornění zjevení Panenky Guadalupské inidánům. Poutní místo Tepeyac, 2011

Svého svatého mají třeba i překupníci drog a migranti, kteří se snaží ilegálně dostat do Spojených států. Jmenuje se Jesús Malverde a údajně to bylo mexický Robin Hood či Jánošík: přepadával na cestách, bohatým bral a chudým dával.

DSCN1774

Oltář Jesúse Malverdeho, jehož obklopují děkovné vzkazy rodin, ve kterých se někomu podařilo ilegálně překročit hranici do USA. Culiacán, Sinaloa, 2013

Dalším zajímavým (a stejně jako Malverde Vatikánem odmítaným) úkazem je kult Svaté Smrti (Santa Muerte), zosobněný v kostlivci zahaleném v kápi. Kult uctívají především lidé taktéž na hranici zákona (pouliční prodejci, prostitutky) i ti daleko za ní (prodejci drog, únosci, zloději, vrazi).

5078_1188780479125_1216721647_550145_7389511_nNa druhém místě jsou protestantské, pentekostalické a evangelikální církve, které dohromady vyznává asi 7,5% (8 400 000) obyvatel. Oproti katolictví se tyto církve na první pohled liší především neuznáváním svatých a přísnějším výkladem Bible. Mezi nimi najdete například nepočetnou (11 000 věřících), ale známou skupinku mennonitů, kteří odešli původně v 16. století z Holandska, dále migrovali po Evropě a v několika vlnách se dostali až do Spojených států a od 20. století i do Mexika. Proslulí jsou svým tradičním způsobem života, výrobou sýra a bílou pletí (asi tak milionkrát už mi někdo z legrace řekl, že jsem Mexičanka- ale mennonita :) ). Známá je také církev Světlo světa, která vznikla před necelými sto lety v Mexiku a nyní má věřící po celém světě. Mnohokrát byla ovšem označena za sektu kontrolující život svých věřících.

Další skupinou jsou biblická, neevangelická náboženství (2,3%, 2 500 00 obyvatel). Sem patří například Adventisté sedmého dne (660 000 věřících), Mormoni (315 000) či Svědci Jehovovi (1 560 000). Ano, i tady se chodí od dveří ke dveřím s letáčky v rukou ptát, jestli rozumíte všemu, co se píše v Bibli.

Následuje judaismus (0,06%, 67 000 věřících), „etnické kořeny“ (0,03%, 28 000), spiritualita (0,03%, 36 000), jiná náboženství (0,02%, 20 000), východní náboženství (0,02%, 18 000), a také islám (0,003%, 3 800). U islámu je zajímavé to, že kromě tradičního náboženství přistěhovalců a jejich potomků z Blízkého východu je to také víra skupiny 500 indiánů (tzotzilů) ze státu Chiapas. Ti byli původně násilně vyloučeni ze své obce San Juan Chamula, protože se zřekli katolictví a chtěli vyznávat protestantství. Jejich hledání nové víry se setkalo s muslimským kazatelem španělského původu a výsledkem je třeba nově postavená mešita.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Katolická církev zaspala a její věřící se rozhodli přestoupit k jiným církvím. Zpátky se o ně snaží bojovat moderními prostředky, a to klidně i facebookem. Farnost San Bernardino de Siena, Xochimilco, DF, 2012

Necelých 5% (5 300 000) Mexičanů jsou ateisté a 2,7% (3 000 000) neuvádí náboženství žádné.

 

Zaokrouhlená data pochází z oficiálních statistik z roku 2010 dostupných zde, podle toho, k čemu se sami Mexičané během censu přihlásili. Samotné církve mívají většinou jiná, vyšší čísla.

1 komentář: „Náboženství v Mexiku

  1. Pingback: Jak se v Mexiku slaví Velikonoce | Mnoho tváří Mexika

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s