Na mexickém trhu

Běžnému Evropanovi většinou přijde Mexiko barevné, hlučené, jako směs různých chutí, libých vůní i smradu; kypící životem a celkově intenzivní- a to ve všech směrech, v tom dobrém i v tom špatném. Pokud si chcete dát takovou koncentrovanější dávku Mexika, doporučuju místní trhy. Jak už totiž řekl slavný chilský básník Pablo Neruda, právě tam se Mexiko nachází.

V zásadě se místní trhy dají dělit na dvě skupiny: První jsou tržiště pod širým nebem, která se většinou konají jenom jednou týdně, obvykle v neděli či po celý víkend. Je to pozůstatek předkolumbovské tradice, kdy původní obyvatelé se po určitý počet dní věnovali svému zaměstnání (zemědělství či řemeslu) a pak se jeden den setkávali na určitém, centrickém místě, kde své produkty směňovali. Na jihu Mexika – především v hlavním městě- se jim v současnosti říká tianguis (v jazyce náhuatl znamená „trh“), na severu mercado sobre ruedas („trh na kolech“), v hispánských komunitách v USA jsou známé jako pulga (ve španělštině „blecha“, odvozeno od anglického flee market, tedy „bleší trh“) a v dalších oblastech se jim říká obecně mercado („trh“) či plaza („náměstí“). Jak už různé názvy napovídají, i zboží se liší oblast od oblasti, často i trh od trhu. Společné mají jedno: je to místo, kde Mexičané rádi tráví svůj volný den, jdou se tam projít s rodinou, setkat se s lidmi, najíst a nakoupit potraviny, oblečení a vlastně úplně cokoli.

DSCN0795upraveno

Nedělní trh v Cuetzalanu, Puebla, kam se sjiždějí drobní zemědělci z okolí, aby prodali přebytek úrody ( v popředí je vidět skořice, buráky, dále kukuřice)

DSCN6082

Hlava na hlavě na nedělním trhu v Tlaxcale [Tlaskale]

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prodej kovbojských bot a klobouků v městečku Arteaga, Coahuila

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Štěňátko Chihuahuy na prodej, Arteaga, Coahuila

DSCF2099

Je libo kobylek? Chiapa de Corzo, Chiapas

Druhý typ trhů jsou obrovské zastřešené haly, které se začaly stavět ve velkých městech od druhé poloviny 19. století. Cílem byla modernizace, regulace a větší hygiena již zaběhnutých pouličních tržišť, která tam byla přesunuta. Bludištěm uliček se tak člověk prodírá mezi jednotlivými stánky, které jsou většinou uspořádané do sekcí, přičemž jednotlivé trhy se od sebe liší svou specializací: můžou to být obecně potraviny (ovoce, zelenina, luštěniny, mléčné výrobky, maso, ryby, sladkosti, koření, ale i osmahnuté kobylky, mravenci či živí červi), květiny, léčivé byliny, oblečení, domácí potřeby, školní potřeby, výzdoba na oslavy, nábytek, elektronika, zvířata, náboženské předměty, ale i třeba pomůcky pro okultismus a černou magii (oblíbené jsou předměty, bylinky či svíčky na přivolání, udržení či znovuzískání lásky), knížky, ilegálně vypálenou hudbu a filmy (s trochou štěstí není problém sehnat kopii filmu ještě před premiérou). Otevřeno bývá každý den a většinou nechybí oddělení s jídlem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Část trhu Jamaica (město Mexiko), kde se prodává maso

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prodej zeleniny na trhu Jamaica, město Mexiko

mexico 161

prodej fazolí, kukuřice, rýže, hrášku, čočky, slunečnicových semínek, oříšků, vajec…. Trh v Coyoacánu, město Mexiko

5078_1188781159142_1216721647_550162_3603167_n

Obrázky a sošky svatých, pomůcky pro šamanismus. Trh Sonora, město Mexiko

Oba dva typy trhů mají společné to, že odevšud se linou rozmanité vůně, vyhrává hudba, ať už na živo nebo z přehravačů, proudí davy lidí, prodávající vyvolávají své zboží a pokřikují na nakupující, po zemi se často válejí odpadky a špína, vždy večer se ovšem uklízí. Původně byli trhy ukázkou ryze mexické produkce, nicméně v současnosti je vlivem globalizace nezanedbatelná část zboží čínského původu. Často se jedná o padělky známých značek. Stejně jako kdekoliv jinde, nízká cena je pro spoustu místních (hlavně těch chudších) důležitější než nevalná kvalita.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pouliční trh v historickém centru města Mexika..

I když na rozdíl od předkolumbovských tržišť, kde se zboží směňovalo, se dnes platí prakticky výhradně mexickými pesos, pořád ještě existují výjimky. Je to například městečko Zacualpan de Amilpas ve státě Morelos, kde se po staletí tato tradice směnného obchodu zachovala, nebo třeba vedením hlavního města organizovaný směnný trh, kde můžete recyklovatelný odpad (sklo, plasty, papír, elektronika) vyměnit za potraviny.

Mimochodem, protože se takové směňování osvědčilo, existují na podobné bázi založené programy pro odzbrojení civilního obyvatelstva: na určitých místech a v učitých dnech vyhlášených lokální vládou můžete vyměnit své zbraně za počítače, tablety i peníze. Berou revolvery, samopaly i granáty.

3 komentáře: „Na mexickém trhu

  1. Pingback: Těžký, ale šťastný život Mexičana | Mnoho tváří Mexika

  2. Pingback: Kukuřice a pálivé papričky: základ mexické kuchyně | Mnoho tváří Mexika

  3. Pingback: 10 důvodu, proč si zamilovat Mexiko | Mnoho tváří Mexika

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s