Baja California Sur (část 1.): Silvestr v Los Cabos

V Saltillu, městě, kde žiju, je v zimě docela zima, a tak jsme s přítelem v rámci Dobrého víkendu rozhodli koupit levné letenky, abychom oslavili konec roku 2014 a začátek roku 2015 pěkně v teple. Po krátkém rozhodování (nebylo to tak těžké, protože letenek v akci zas až tak moc nebylo) jsme se rozhodli pro 14 dní ve státě Baja California Sur.

Baja California („Spodní Kalifornie“) je zhruba 1250km dlouhý a jenom 220 km široký poloostrov na severozápadě Mexika. Z jedné strany ho omývá Pacifik, z druhé ho od kontinentálního Mexika odděluje Cortésovo moře. Po „objevení“ Evropany v 16. století se toho zpočátku pro poloostrov pokrytý nehostinnou pouští a osídlený několika indiánskými kmeny moc nezměnilo. Pro kolonizátory to nebylo příliš lukrativní místo: bylo odtud příliš daleko do středního Mexika, odkud se řídilo celé místokrálovství Nového Španělska, nenacházelo se tam stříbro ani zlato a podmínky pro život v poušti byly extrémní . Od 17. století se tak do Baja California vypravovali pouze misionáři, kteří kromě evangelizace indiánů se věnovali taky objevování ostrova- alespoň to si tehdy mysleli; na to, že se jedná o poloostrov, se přišlo až v polovině 18. století. Mimochodem, v misii San Borja Adác působil i jezuitský misionář českého původu Václav Link. Misie založené podél Kalifornské královské cesty, jež spojovala Baja a Alta California („Horní Kalifornie“, dnešní stát Kalifornie v USA) se staly zárodky současných měst. Kalifornská královská cesta zas dala původ dnešní (ze 70. let) federální silnici č. 1. Ta měří více než 1700km, protíná poloostrov z jihu na sever (od San José del Cabo po Tijuanu) a spojuje dva mexické státy: Baja California a Baja California Sur („Jižní spodní Kalifornie“).

FSCN7297

Baja California Sur z ptačí perspektivy: Cortésovo moře obklopující pláže s bílým pískem a dál už jen pustina.

DSCN6962

Federální silnice č. 1 („tepna“ propojující celý poloostrov)

DSCN7173

Poušť při soumraku, Baja California Sur

Úplnému jihu poloostrova se říká Los Cabos („Mysy“), a to podle jmen dvou největších a taky nejturističtějších měst: San José del Cabo a Cabo San Lucas. Když říkám nejturističtější, mám tím na mysli fakt, že tyto dvě města mají dohromady 130 000 obyvatel a každý rok přivítají více než milion a půl turistů! A cestovní ruch je to docela specifický: převládají Američani, kteří přijedou na prázdniny, a často i zůstanou, nebo si alespoň pořídí byt či dům na léto. Vypadá to jako taková menší kolonizace: v centrech měst (a obecně ve vnitrozemí) bydlí ve skromných domech Mexičani a na pobřeží (protože pláže jsou tu moc pěkné, a teplo je tu celý rok) se staví obrovské luxusní hotelové a bytové komplexy, vily, kotviště jachet, drahé restaurace, galerie a golfové hřiště (hitem jsou hřiště navržená předními golfisty, tenhle rok má to svoje otevřít Tiger Woods). Ceny jsou běžně uváděné v dolarech (místo mexického pesa), mluví se angličtinou, v angličtině také vycházejí Američany psané noviny, na mnoha místech existují dvojí ceny- jedny pro místní a jedny pro„Gringos“ (hovorové napůl hanlivé označení pro Američany, které si často slízne i Evropan (vlastní zkušenost), jenom proto, že nevypadá jako Mexičan). Takové dva světy, které se krom služeb (Mexičani „obsluhujcí“ Američany) moc neprolínají.

DSCN6598

Kotviště jachet v Cabo San Lucas

DSCN6565

Domky mexického obyvatelstva, neturistická část San José del Cabo

A přesně tam, v Cabo San Lucas, jsme se po boku desetitisíců dalších turistů rozhodli strávit Silvestr. Cabo sliboval zábavu- desítky klubů podél Malecónu (pěší zóna při pobřeží) i na pláži a nikdy nekončící fiesta (ve španělštině výraz pro večírek, oslavu, zábavu). Náš rozpočet byl sice na rozdíl od jiných movitějších turistů omezený (hned po příletu jsme si všimli, že ta fáma o Baja California Sur jako nejdražší místo v Mexiku je pravda- částečně proto, že je to neúrodná poušť na izolovaném poloostrově, kam se všechno musí dovážet, a částečně protože americké dolary už místní tak trochu rozmazlily), ale i tak jsme si to dokázali v té naší nízkonákladové verzi užít: ubytovali jsem se v malém, relativně levném rodinném hotýlku v centru města, daleko od drahých turistických komplexů a naopak blízko k taquerías, to je lokálům, kde se prodávají tacos (kukuřičné, či na severu pšeničné placky s masem, typické mexické jídlo). Nový rok jsme přivítali ohňostrojem na pláži Médano, kde se shromáždilo velké množství lidí, především Mexičanů (zahraniční turisti totiž seděli v drahých restauracích podél kotviště jachet). Do půlnoci to byla velká rodinná sešlost, někteří si přinesli deky či židle a taky přenosné mrazicí boxy napěchované pivem i jiným alkoholem (obzvlášť bylo sympatické, jak nám neznámý postarší pán jednu pěkně vychlazenou plechovku věnoval).

Po půlnoci (Feliz Año Nuevo! Štastný Nový rok!) se rodiny s dětmi odebraly domů a my jsem spolu s dalšími- mladými i starými- pokračovali ve fiestě na pláži a posléze i uvnitř diskoték a barů. A pak bylo asi tak 4 ráno, tancovali jsme na parketu na fiestě pro uzavřenou společnost (číšníci nám řekli, ať jdem klidně dál, pěkně si to užijem a Feliz Año Nuevo!), byli jsme obklopení skupinou Mexičanů a Mexičanek, které jsme během noci poznali, a to včetně jednoho číšníka z vedlejšího baru, který se evidentně vypařil z práce a najednou tam s náma slavil, vesele jsme se fotili s láhví šampaňského, kterou tam někdo nechal prakticky plnou, a pili pivo zakoupené v místních večerkách (to proto, že v klubech stojí jedno třetinkové pivo klidně 90Kč i víc). Při cestě na hotel jsme se v centru nachomýtli do několika klubů plných především cizinců a pak jednoho pro Mexičany. Tam došlo dokonce i ke rvačce, takové té opilecké a proto legrační, kdy se chlapi zmámení alkoholem chtěj servat jenom kvůli jednomu nepochopenému pohledu (nejčastěji na přítelkyni jednoho z nich), ale nakonec se do sebe nemůžou ani pořádně trefit. Před spaním jsem si ještě ve stánku koupili burrito, dali kafe a řeč s recepční na hotelu a v 6 jsem šli konečně spát.

Kolem poledne jsme vstali, prohlédli jsme si nějvštší turistickou atrakci v Cabo- Oblouk (El Arco), skalní útvar, který odděluje Cortésovo moře a Pacifik. Poblíž je pláž, která se z jedné strany jmenuje pláž lásky (playa del amor) a omývají ji klidné vody zálivu, a proto je tam hlava na hlavě, z druhé je to pláž rozkolu (playa del divorcio), kde už se utopil nejden plavec nedbalý spodních proudů Tichého oceánu.  A pak jsme vyrazili na sever poloostrova, za nejlepšími rybími tacos a za velrybami, přespávat na pláži i v kamionu. Ale o tom až příště v pokračování.

FSCN7258

Lachtani se vyhřívají poblíž známeho Oblouku (El Arco), skalního útvaru oddělujícího Cortésovo moře a Pacifik, Cabo San Lucas

RSCN6641

Pláž rozkolu

2 komentáře: „Baja California Sur (část 1.): Silvestr v Los Cabos

  1. Pingback: Baja California Sur (část 2.): Todos Santos a neklidné město klidu La Paz | Mnoho tváří Mexika

  2. Pingback: Baja California Sur (část 3.): Stopem za velrybami a zase zpět | Mnoho tváří Mexika

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s