Vánoce po mexicku

Mexické Vánoce jsou jako Mexiko samotné: je to směs vlivů indiánských zachovaných z dob před příjezdem Evropanů, katolických dovezených španělskými dobyvateli a kolonizátory a amerických převzatých v nedávné minulosti od dominantních sousedů ze severu.

V některých rodinách, především těch pobožnějších, začínají Vánoce stejně jako v České Republice adventem: čtyři neděle před Vánocemi se postupně zapalují svíčky na adventním věnci, přičemž tento akt v nejužším rodinném kruhu doprovází modlení a zamyšlení nad nadcházejícím výročím narození Ježíše Krista. Opravdové Vánoce pro většinu Mexičanů ale začínají kolem 16. prosince. Většinou den předtím se postaví a nazdobí vánoční stromeček a pod něj betlém z mechu a s keramickými figurkami. Mezi 16.-24. prosincem probíhají takzvané „posadas“: Obyvatelé jedné ulice či čtvrti utvoří procesí a navštíví každý den jeden dům, kde přehrají scénku, jak Josef s těhotnou Marií hledali přístřeší (ve španělštině posada) při své cestě do Betléma. Obyvatelé domu spolu s poutníky zpívají písničku, přičemž se střídají po sloce: nejdříve poutnící vysvětlují, že hledají přístřeší pro těhotnou Marii, což obyvatelé domu zprvu zamítnou. Tak pokračuje asi 8 slok, načež domácí pochopí, že se jedná o matku boží, a procesí pustí dovnitř. Následně se modlí růženec a zpívají se další koledy, následuje pohoštění, což obvykle bývají tamales. Tamales jsou něco jako v páře připravené kukuřičné knedlíky zabalené v kukuřičných listech a plněné masem či fazolemi. Následuje dětmi oblíbené rozbití piñaty, což je keramická nebo papírová nádoba, která by podle tradice měla mít sedm ostnů představující 7 hlavních hříchů (pýcha, lakomství, závist, hněv, smilstvo, obžerství a lenost) a která je ozdobená flitry a barevný krepovým papírem znázorňující pokušení těchto hříchů. V současnosti se původní význam často zapomíná, ostnů bývá klidně dvanáct, a na provázku zavěšená piñata se nerozbíjí pro symblické zničení hříchů, ale pro získání sladkostí, které se ukrývají uvnitř. Často se podobné srazy protáhnou až do noci, děti si hrají, dospělí si povídají.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Posada. Cuetzalan, Puebla 2011

DSCN6524

Ohřívání tamales z předešlého dne: recalentado

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rozbíjení piñaty. Cuetzalan, Puebla. 2011

Zvyk posadas má svůj počátek v 16. století v městěčku San Agustín Acolman nedaleko hlavního města. Tehdy si augustinští mniši pokoušející se o evangelizaci původního obyvatelstva všimli, že národ mexiků slaví ve stejném termínu (konkrétně v období kolem 21. prosince, tedy v den slunovartu) narození Syna Slunce, božstva Huitzilopochtli. Několikadenní oslavy spočívaly v procesí, hostinách, tanci, květinových a potravinových obětních darech. Mniši podobnosti využili a do již zaběhnutých náboženských oslav naroubovali křesťanské prvky.

Posadas se také říká školním vánočním besídkám a  firemním večírkům. Firmy i státní instituce mají ze zákona povinnost dát v tomto období svým zaměstancům „aguinaldo“, něco jako 13. plat. Vzhledem k tomu, že v  Mexiku je výplata už po dvou týdnech, ne po měsíci jako v ČR, zaměstanci tak s aguinaldem dostanou jednu dvoutýdení výplatu navíc. Protože šetření není silnou stránkou průměrného Mexičana, za tyto peníze se nakupují vešekeré dárky a jídlo.

24. prosince večer se tradičně ukládá „již narozený“ Ježíšek do jesliček v předem postaveném betlému. U toho je většinou jen nejužší rodina a následně se modlí růženec. Později, kolem 9. hodiny večer, se Mexičani začínají scházet u někoho doma; předem se dohodnou, u kterého člena rodiny se bude pro ten rok slavit, a tam se pak sejde nejširší rodina (rodiče, děti, tetičky, strýčkové, bratranci, sestřenice, vnoučata, švagři, tchýně etc.). K jídlu se podává, co má kdo rád, často se volí i podle rychlosti pokrmu: jen málokdy se někdo zaobírá zdlouhavou přípravou tradičních pokrmů jako je pečený krocan či treska, romeritos či nadívaná sekaná (pierna mechada)- smyslem Vánoce je přeci být se svými bližními, ne trávit je v kuchyni. Lidé během večera přicházejí a odcházejí, za noc je potřeba navštívit všechny možné příbuzné, a tak je nutno vykonat hned několik návštěv. O půlnoci se začnou rozdávat dárky, přičemž většinou se obdarovávají všechny přítomné děti, dospělí jen někdy a jen nějakou drobností. Po dárcích se všichni obejmou a popřejí si veselé Vánoce. Poté se pokračuje v oslavě přímo na místě, někteří příbuzní jdou ještě na návštěvu k jiné části rodiny a především mladí (ale i ti starší) se sejdou se svými kamarády a pokračují v bujaré oslavě, která se často protáhne až do rána. Rodiny s malými ratolestmi především na severu Mexika jedou domů, kde děti pod stromečkem najdou ještě další dárky, které jim tam nechal Santa Claus. Pro nábožensky založené Mexičany je určená půlnoční mše.

DSCN6506

Ježíšek uložený v betlému. Saltillo, Coahuila. 2014

25. prosince se rodina opět sejde u někoho doma, a buď se k jídlu připraví něco nového, nebo se pouze ohřejí zbytky z předešlého dne: proto se tomu říká „recalentado“. Obdivují se dárky, které dětem přinesl Santa, a dospělí si povídají, popíjejí a průbežně přicházejí a odcházejí, protože opět je třeba navštívit spoustu příbuzných i kamarádů. Zábava se opět protáhne často až do noci.

V období mezi 6. lednem (Tři králové) a 2. únorem (Hromince) se tradičně uspořádá oslava „posazení“ ježíška. Za tímto účelem se už někdy v listopadu určí kmotr a kmotra, kteří celou oslavu zaštítí morálně i materiálně. Ježíšek se posadí na trůn a symbolicky přijme Tři krále: trůn je posazený na tácu plném sladkostí, které symbolizují poklady od králů, navíc kmotrové rozdají výslužku. Opět se modlí růženec.  Ve střední a jižní části Mexika Tři králové navíc přinášejí dětěm další dárky. Jako pohoštění se dávají  tamales, kukuřičný hutný nápoj atole či ovocný punč. Dále se krájí a jí tradiční sladké pěčivo rosca, jež má v sobě ukrytého panáčka- Ježíška. Kdo ho najde, na následující -už finální- vánoční setkání 2. února musí připravit pohoštění, což v praxi znamená..ano, uhádli jste: tamales. Do 2. února by se také měl sklidit stromeček a betlém, nicméně mnoho Mexičanů si ducha Vánoc užívá klidně ještě v březnu.

tamales

Autorka při oblíbené mexické činnosti: výrobě tamales. Saltillo, Coahuila.2014

1 komentář: „Vánoce po mexicku

  1. Pingback: 10 důvodu, proč si zamilovat Mexiko | Mnoho tváří Mexika

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s