10 nejnavštěvovanějších archeologických nalezišť v Mexiku 2014

Současné Mexiko je výsledek střetu dvou kultur: evropské, která se v America začala prosazovat od „objevení“ Ameriky Kryštofem Kolumbem v roce 1492, a té nativní, indiánské, jež se vyvíjela tisíce let až do podob různých civilizací. První vyspělá hierarchizovaná civilizace se na území Mexika objevila kolem roku 1200 př. n. l., přičemž koloběh byl vždy stejný: kultura se postupně vyvíjela, během několika set let vždy dosáhla svého vrcholu, kterému následoval úpadek a konec určité kultury jako takové, a následně vznik další civilizace. Kromě známých Aztéků a Mayů bylo Mexiko domovem i mnoha dalším kulturám: Olmécké, Totonacké, Tajínské, Teotihuacanské, Mixtécké, Zapotécké či Toltécké. Vývoj některých z nich, jako například Aztéků, byl přerušen conquistou Evropanů, jiné nicméně zanikly už dlouho předtím. To ale neznamená, že se z předklumbovských kultur nic nezachovalo;  především je znatelná jejich přítomnost v lidové kultuře: v mnoha jazycích, kterými mluví hlavně vesnické obyvatelstvo indiánského původu, v tradičních pokrmech, zvycích, náboženském synkretismu. V materiální podobě existuje celá řada archeologických nalezišť, kde kromě znamých pyramid určených k náboženským obřadům existují i paláce, hřiště na míčové hry, domy pro řadové občany- zkrátka kompletní obce i velká města pro desítky tisíc obyvatel.

Která archeologická naleziště v Mexiku byla nejnavštěvovanější v roce 2014?

10. Tepozteco (Morelos)

Zhruba 200 000 návštěvníků přilákala malá archeologická zóna z 12. -14. století tyčící se na vrcholcích nad malebným městečkem Tepoztlán.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

9. Monte Albán (Oaxaca)

Více než 300 000 návštěvníků si prohlédlo tuto památku UNESCO, dřívější hlavní město zapotécké kultury z 5. století př. n. l.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8. El Tajín (Veracruz)

Přes 310 000 návštěvníků si prohlédlo toto středisko totonacké kultury obydlené od 4.-13 století.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

7. Cobá (Quinatana Roo)

Jedno z nejdůležitějších mayských měst (neexistovala mayská civilizace jako taková, spíš různé městské státy, které mezi sebou uzavíraly aliance i vyhlašovaly války) uprostřed pralesa na poloostrově Yucatán. Odhaduje se, že stavba počala v 2. století př. n. l. V roce 2014 ho navštívilo přes 370 000 lidí.

2010._Cobá._Quintana_Roo._México.-15

zdroj: commons.wikimedia.org

6. Palenque (Chiapas)

 Přes 620 000 návštěvníků si prohlédlo další mayské město uprostřed pralesu obydleného v 5.-9. století.DSCN2275

5. Cholula  (Puebla)

Zajímavostí tohoto naleziště, které navštívilo přes 630 000 lidí, je fakt, že na vrcholku jedné z největších pyramid na světě byl v koloniální době vybudován katolický kostel.

cholula mnicipiospuebla.com.mx

zdroj: municipiospuebla.com.mx

4. Tulum (Quintana Roo)

Další mayské město bezpochyby atraktivní blízkostí Karibiku. Uvnitř naleziště z 13.-16. století je možné sejít na pláž a koupat se v moři, což v roce 2014 přitáhlo více než milion a čtvrt návštěvníků

DSCN1408

3. Chichén Itzá (Yucatán)

Pro turisty-cizince nejzajímavější archeologická památka v Mexiku, celkem ho navštívilo za rok 2014 více než 1 900 000 zájemců. Opět mayské město, jehož počátky sahají do 6. století. Od roku 1987 je to památka UNESCO.

DSCN1566

2. Teotihuacan (stát Mexiko)

V těsné blízkosti hlavního města se nachází Teotihuacan, město, které v dobách své největší slávy poskytovalo ochranu až 100 000 – 200 000 obyvatel. Tuto památku UNESCO navštívilo přes dva a čtvrt milionu turistů.

mexico 110

1. Ehécatlova pyramida (hlavní město Mexiko)

Nejmenší (10.7m x 7.6m x 3.7m ) a nejnavštěvovanější (54 000 000 návštěvníků ročně) archologická památka v Mexiku. Jak je to možné? To proto, že se nachází přímo uprotřed stanice metra Pino Suárez, konkrétně na přestupu mezi dvěma nejstaršími linkami, kudy každý den proudí statisíce lidí. Tato pyramida byla součástí většího komplexu, nicméně od objevení v roce 1968 při kopání základů metra je to jediná část, která se zachovala.

DSCN6112

Data pocházejí ze stránek Národního institutu pro arecheologii a historii (INAH). Je třeba si všimnou, že návštěvnost ne vždy odpovídá nejlepší zachovalosti, velikosti, důležitostí ve své době či subjektivní „kráse“ místa. Většina nejnavštěvovanějších míst má výhodu ve snadné dostupnosti (blízkost velkého města/přímořského letoviska), pořádání organizovaných zájezdů či velké propagaci vedoucí k popularitě.

1 komentář: „10 nejnavštěvovanějších archeologických nalezišť v Mexiku 2014

  1. Pingback: 10 důvodu, proč si zamilovat Mexiko | Mnoho tváří Mexika

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s