Jak moc je pravděpodobně, že vás v Mexiku zabijou

V souvislosti s Mexikem se často mluví o násilí, nebezpečí, organizovaném zločinu, o mrtvých, které od roku 2006 zanechává Válka proti drogovému obchodu. V českých mediích se téměř bezvýhradně objevují jenom zprávy o vraždách, masových hrobech a dopadení drogových překupníků. Není divu, že člověk z toho může snadno nabýt pocitu, že při pobytu v Mexiku není zas tak těžké někde schytat nějakou tu kulku a nejlíp pak znetvořený skončit v masovém hrobě.

Pravda je taková, že to dooporavdy bude snadnější než třeba v České Republice, konkrétně asi tak 22x: V Mexiku připadá 22 vražd na 100 000 obyvatel, zatímco v ČR je to jenom jedna. Ale znamená to, že násilí je faktor č.1, který devastuje ve velkém mexickou populaci?

Budete se divit, ale není. Podle oficiálních čísel je násilná smrt7. nejčastější příčina úmrtí v Mexiku. Statistiky z roku 2012 (tj. ty nejnovější dostupné) říkají, že v daném roce v Mexiku zemřelo zhruba 600 000 obyvatel (aby vás nevyděsilo to vysoké číslo, je třeba si uvědomit, že tu žije přes 110 000 000 obyvatel), přičemž násilí stálo „pouze“ za 26 000 úmrtími. Odhaduje se, že zhruba polovina z nich připadá obětem Válce proti drogovému obchodu (ať už jsou to členové organizovaného zločinu, jejich oběti, policisté/vojáci či kolemjdoucí, kteří se třeba připletli k přestřelce)

Na 6. místě jsou cerebrovaskulární onemocnění, kam spadá například mozková mrtvice, s 32 000 obětmi ročně.

Na 5. místě jsou oněmocnění jater, s 33 000 obětmi ročně, z nichž 13 000 má na svědomí alkohol.

Na 4. místě jsou nehody s 38 000 mrtvými ročně, příčemž 17 000 úmrtí je důsledek autonehod.

3. místo má na svědomí rakovina s 73 000 obětmi ročně.

Na 2. místě je cukrovka, 85 000 mrtvých ročně.

A tento pomyslný žebříček vyhrávají onemocnění srdce (109 000 obětí ročně) v čele s infarktem (74 000 úmrtí ročně)

Co z toho vyplývá? Hlavní metlou mexické populace jsou tzv. civilizační choroby, jejichž příčinami bývají nevhodná strava (tučné, přesolené, kaloricky vydatné pokrmy bez většího obsahu živin a vitaminů, typické pro Fast Food) a nápoje (už v článku o Coca-cole jsem psala o alarmující spotřebě slazených nápojů) způsobující obezitu, stres, nedostatek pohybu, konzumování alkoholu a cigaret. Civilizační choroby se většinou spojují s výskytem v rozvinutých zemích, což Mexiko podle ekonomických ukazatelů zatím není; vypadá to, jako kdyby si tedy z každého stadia vzalo to nejhorší- chudobu a sociální nerovnost typickou pro rozvojové země, a škodlivý životní styl typický pro země rozvinuté.

Pokud se obáváte cesty do Mexika z důvodu špatné bezpečností situace, tak při dodržování základních prevenivních opatření se bát nemusíte: především je dobré ptát se místních na aktuální situaci v konkterétním místě- kam chodit či nechodit, případně nechodit ověšený drahým foťákem po chudinské čtvrti. I když samozřejmě současná bezpečnostní situace není ideální (je to i jeden z důvodů, proč Mexiko prochází politickou krizí), je pravdpodobnější, že vás někde srazí auto či nabourá taxík, ve kterém pojedete (tak, jako se vám to může stát v ČR), než že vás trefí zbloudilá kulka při přestřelce.Ve většině případů hrozí průměrnému cizinci/turistovi maximálně tak přepadení, kdy přijde o peněženku a telefon, ale vyjde z toho živ a zdráv.
P.S. Moje osobní zkušenost: aniž bych to chtěla zakřiknout, za ty více než tři roky, co jsem dohromady v Mexiku dosud strávila, jsem nikdy nebyla přepadená. Zato mě přepadli jednou v Praze a jednou ve statisticky nejbezpečnější latinskoamerické zemi, Kostarice.

1 komentář: „Jak moc je pravděpodobně, že vás v Mexiku zabijou

  1. Pingback: Bezpečnostní situace v Mexiku (aneb jak přežít cestování po Mexiku v roce 2016) | Mnoho tváří Mexika

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s