O vztahu mezi Mexikem, Santa Clausem, cukrovkou a Coca-Colou

2. prosince se na hlavním náměstí hlavního města Mexika stalo něco nečekaného. Santa Claus vystoupil s veřejným prohlášením, a to při příležitosti nafouknutí obří plastové červené plechovky připomínající tu od Coca-Coly. Místo světově proslulého loga na ní nicméně bylo napsáno „Cukrovka“ a upozornění, „slazené nápoje způsobují v Mexiku 24 000 smrtí ročně.“ A o čem Santa mluvil?

O tom, že má cukrovku, a že ho nejmenovaná společnost vyrábějící limonády v roce 1931 unesla, převlékla do červeného oblečení místo toho původního zeleného a vykrmila si ho. Omluvil se za újmy na zdraví, ke kterým přispěl propagováním tohoto nápoje. Vysvětlil, že trpěl Stockholským syndromem tak, jako jiné oběti únosu, a proto uvěřil tomu, co mu jeho únosci říkali. Nakonec ohlásil svůj odchod od společnosti a zároveň upozornil, že za něj už byli najati náhradníci.

Akci zaštiťovala nevládní organizace Aliance pro potravinové zdraví (Alianza por la Salud Alimentaria). Jejím cílem bylo upozornit na účinky podobných limonád na lidském zdraví a zároveň veřejně vznést své požadavky. Těmi jsou omezení reklamy Coca-Coly v Mexiku, především té zaměřené na děti (k čemuž se Coca Cola zavázala před WHO, nicméně, na koho jiného je zaměřená celá už desetiletí trvající kampaň se Santa Clausem?), uvádění energetických hodnot na obalu (tak, jak to známe z ČR, což se tady zatím neděje) a celonárodní osvětu o zdravotních rizicích spojených s její konzumací, jako je obezita, cukrovka, kardiovaskulární choroby a některé typy rakoviny.

Mexiko totiž drží prvenství v konzumaci Coca-coly na světě: 160 litrů na osobu ročně. Pro představu: v Mexiku si můžete koupit Coca-colu (a taky Pepsi a další limonády) v různých baleních, od malé 235ml plechovky (cena v supermarketu je cca 5 mexických pesos, tj. 8 Kč) po 3 litrovou láhev (28 pesos, 42 Kč).

Coca-Cola je tedy připravena na veškeré zákazníkovy rozmary: od chvilkového ověžení pro velké rodinné sešlosti, ke každodennímu jídlu (snídani, obědu a večeři) i na oslavách. Sedm z deseti Mexičanů údajně upřednostňuje slazený nápoj před jakýmkoli jiným nápojem. Najdete ji všude- od supermarketů, stánků na ulici s rychlým občerstvením, levných restaurací (kterým většinou poskytne i reklamní plastové židle, stoly, držáky na ubrousky, skleničky etc), automatů ve školách a v nemocnicích (to vlastně v ČR taky a nejspíš to nikoho neudivuje), v lednicích bohatých i chudých, až po nejchudší indiánské osady.

Coca_chiapas

Oficiální cedule vítající návštěvníky v indiánské vesnici San Juan Cancun, Chiapas. Zdroj: http://www.chiapasparalelo.com/wp-content/uploads/2014/07/Coca_2.jpg

I tam vždycky najdete obchůdek, kde budou prodávat brambůrky, sušenky a nebude tam chybět lednička napěchovaná kolou, která je tam dokonce ještě levnější než v supermarketu a bežně ve městě tak, aby si ji mohli dovolit opravdu všichni.Takové menší srovnání: 355ml láhev Coca-Coly začíná v těchto vesnicích na 4 pesech, zatímco litr mléka na 15 pesech. Ve vesnici San Juan Chamula (Chiapas) dokonce zakomponovali rituální popíjení koly do svých náboženských rituálů.
Coca_3

No, a teď budou Vánoce! Pamatujete si na znělku „Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady“? Tak si představte tu samou, ale ve španělštině, a k tomu Vánoční průvod sponzorovaný Coca-colou, který projede mnoha městy: budou polární méďové, Santa Claus (nebo jeho náhradník, jak už to ten originální na havním náměstí vysvětlil) i nasvícený kamion.

Jestli někdy bylo národním nápojem kakao, které se z Mexika dostalo díky Španělům do Evropy a následně do celého světa, pak v současnosti je to Coca-Cola. Je levná, chutná (?) a má promakaný marketing: kdo by jí odolal?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Abych nehanila jenom Coca-Colu: Vánoční strom na hlavním naměstí hlavního města Mexika ozdobený logy Pepsi z roku 2011

A propos, těch 24 000 smrtí ročně díky konzumaci sladkých nápojů je víc, než kolik si za stejnou dobu vyžádá organizovaný zločin.

3 komentáře: „O vztahu mezi Mexikem, Santa Clausem, cukrovkou a Coca-Colou

  1. Pingback: Jak moc je pravděpodobně, že vás v Mexiku zabijou | Mnoho tváří Mexika

  2. Pingback: 34 kulturních šoků, které Češi zažívají v Mexiku | Mnoho tváří Mexika

  3. Pingback: 12 tradičních mexických nápojů | Mnoho tváří Mexika

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s