Dobrý nákupní víkend

V uplynulých dnech (14-17. listopadu) proběhl v Mexiku tzv. Dobrý víkend (Buen fin). Dobrý víkend vznikl v roce 2011 díky spolupráci soukromého sektoru s vládou a spočívá v tom, že obchody po celé zemi vyhlásí plošné slevy, banky umožní nákupy na splátky bez úroků a lidé (údajně 7 z 10 Mexičanů) nakupují jako smyslu zbavení, to vše za účelem podpořit obchod ke spokojenosti nakupujících i prodávajících. Podle průzkumu jedné banky 62% Mexičanů počítá ve svém rozpočtu s penězi výhradně určenými jenom na tuto událost, přičemž zhruba polovina spotřebitelů nakupuje na splátky, polovina za hotové. Nejvíce frčí oblečení a boty, chytré telefony, tablety, velkoplošné televize a počítače.

Místní mají šanci výhodněji pořídit delší dobu plánované nákupy i utratit peníze za věci, o kterých byli až do osudného víkendu přesvědčeni, že je nepotřebují a nechtějí. Ale ta sleva! Nebo bez slevy, ale s možností splácet bez úroků!

Dokonce existují návody na „zodpovědné utrácení“ během Dobrého víkendu, které většinou doporučují myslet na to, kolik člověk vydělává, normálně utrácí a je schopný ušetřit. A taky kupovat jenom to, co doopravdy potřebuje a již delší dobu zamýšlí koupit, zkrátka nepodléhat vábení snížených cen za každou cenu.

Obchody se samozřejmě na Dobrý víkend taky připravují delší dobu. Chvíle, kdy se masy lidí nahrnou všude, kde je logo Dobrého víkendu, a prahnou po „Akcích!“, je pro obchody příležitost zahájit Vánoční prodej, prodat s výraznou slevou zboží, které nikdo nechce (včetně prošlých potravin), a s jen symbolickou slevou zboží, které by se prodalo i jinak, ale ne v takovém množství.

hifi za 5999

AKCE! Co třeba hifi věž, místo původních cca 9777 Kč zaplatíte JENOM 9775 Kč! zdroj: https://twitter.com/RafaelMolinaLar/status/533402456202690560/photo/1

Výjimkou není ani před Dobrým víkendem ceny zvýšit, a pak je díky „výhodné slevě“ prodávat za původní cenu.

Banky poskytující splátky bez úroků zase pomalu navykají spotřebitele nakupovat na splátky- příště už to bude totiž i s pro banku výhodnými úroky. I když teď zrovna nemáš peníze, co můžeš koupit dnes, neodkládej na zítřek!

Novinkou pro tento rok ovšem je, že obyvatelé především v chudších částech na jihu Mexika vyhlásili bojkot a zablokovali vchody nákupních center a velkých nadnárodních řetězců. Byla to reakce na 43 zmizelých studentů v Ayotzinapě, čemuž se věnují i mezinárodní média včetně těch českých, a na celkovou situaci, v níž se nachází Mexiko.

A vláda? Den před začátkem nákupního šílenství schválila rozpočet na rok 2015.

Že se důležité věci rozhodují ve chvíli, kdy se pozornost obyvatelstva upírá někam úplně jinam? Možná je to náhoda, nicméně nebylo by to poprvé: jen za poslední rok se jedna z velmi kontroverzních změn Ústavy, tzv. Energetická reforma týkající se klíčové mexické suroviny, ropy, odsouhlasila v den (12. prosince) nejdůležitějšího mexického náboženského svátku, Panny Marie Guadalupské. Zákony upravující tuto reformu se projednávaly v době, kdy se odehrávalo Mistrovství světa ve fotbale v Brazílii. Mexický národní tým se kvalifikoval a dostal až do osmifinále, díky čemuž v červnu 2014 bylo v Mexiku téma číslo 1 fotbal.

P.S. Mimochodem, hoď kamenem ty, kdož jsi bez viny, což já nejsem, protože jsem si během Dobrého víkendu taky nakoupila. Jak už jsem psala, v Mexiku je v zimě zima: třeba dneska ráno jsme tady v Saltillu byli na bodě mrazu a mrznout při takových teplotách v teniskách a jarní bundě není jaksi ono. Za hrozně akční ceny jsem si proto pořídila místo těch tenisek kozačky a a pod tu bundu teplou huňatou mikinu :)

1 komentář: „Dobrý nákupní víkend

  1. Pingback: Baja California Sur (část 1.): Silvestr v Los Cabos | Mnoho tváří Mexika

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s