Mexiko? Kde to je??

145px-MEX_orthographic.svg

Mexiko není Střední Amerika, a už vůbec ne Jižní Amerika, i když s tímto zařazením není neobvyklé se setkat leckde: od katalogů cestovních kanceláří po jednu paní PhD, která vyučuje na katedře geografie na přírodověcké fakultě jedné nejmenované univerzity :) Říct Mexičanovi, že je Jihoameričan, je stejné, jako říct Čechovi, že je z východní Evropy- ano, čeština se taky víc podobá ruštině než němčině, a Češi jsou nepopiratelně Slovani, ale geograficky je to střední Evropa, která se politicky a ekonomicky spíš orientuje na Západní Evropu než na tu Východní (i když teda v poslední době si ani tím nejsem moc jistá).

Mexiko se nachází v Severní Americe a k tomuto tvrzení mám hned několik důvodů:

a) geograficky

Hranice mezi kontinenty Jižní a Severní Amerika je určená hranicí mezi Panamou a Kolumbií. Co se zeměpisného regionu Střední Amerika týče, je to nejjižnější část kontinentu Severní Amerika a politicky do něj patří státy Belize, Guatemala, El Salvador, Honduras, Nicaragua, Kostarika a Panama. Další možné vymezení určuje Střední Ameriku jako území mezi Tehuantepeckou a Panamskou šíjí. Tehuantepecká šíje se sice nachází v Mexiku, ale na úplném jihu země: ta část, která by spadala do Střední Ameriky, je mnohonásobně menší než ta severní část.

Mapa-Fisico-de-America-del-Norte

b) ekonomicky

V roce 1994 podepsalo Mexiko, USA a Kanada dohodu o volném obchodu, která už ve svém názvu uvádí Severní Ameriku: Tratado de Libre Comercio de América del Norte/ North American Free Trade Agreement. Tím se v Mexiku stvrdil už cca 15 let probíhající přechod na nový ekonomický systém: neoliberalismus. To v praxi (mimo jiné) znamenalo omezení moci státu v ekonomice, otevření hranic a téměř výhradnou orientaci zahraničního obchodu na Sever. Podle oficiálních statistik mexické vlády  se v tuto chvíli prakticky 80% exportu vyváží do USA. Naopak do Střední a Jižní Ameriky se nedostane ani 6%.

c) politicky

Mexiko si po většinu 20. století (alespoň tedy od cca 20. do 80.let) udržovalo neutrální zahraniční politiku, drželo se stranou od kapitalismu i komunismu (po dobu studené války mělo dobré vztahy jak s USA, tak s Kubou) a v jednu chvíli se i chtělo stát samozvaným mluvčím za země Latinské Ameriky a celého tzv. „Třetího světa“. Nicméně od konce Studené války a postupného nástupu neoliberalismu se Mexiko začalo orientovat především na svého severského souseda a odstříhávat od zbytku kontinentu, speciálně od států s levicovější vládou (Brazílie, Argentina, Uruguay, Ekvádor, Bolívie, Venezuela atd.) Známé je například ochlazení vztahů s Kubou v roce 2002, kdy mexický prezident Vicente Fox doslova řekl po telefonu Fidelu Castrovi „najíš se a půjdeš“, aby se tehdejší prezident USA George W. Bushe náhodou nesetkal s kubánským vůdcem na summitu OSN, který se tenkrát konal v Mexiku.

d) sebeurčení?

Zhruba před měsícem jsem byla na zahájení pouti v malém městečku Ayotoxco de Guerrero ve státě Puebla, Mexiko, jejíž součástí byla i výstava o kukuřici a výrobcích z této plodiny. Zaujala mě mapa Mexika z pomalovaných kukuřičných zrn vytvořená místními dětmi na druhém stupni základní školy. V této verzi je Mexiko poloostrov- má znatelnou hranici s USA, nicméně na jih, kde by člověk očekával Belize a Guatemalu a pak zbytek Střední Ameriky, je jenom moře. Je třeba zdůraznit, ze je to doopravdy zapadlá vesnice na venkově, odkud je to k americké hranici prakticky stejně daleko (tím myslím 1000km) jako k té guatemalské. Mimochodem, i ta kukuřice, základ mexické potravy, je z 1/3 dovážena z USA.

mapa mexico

Jestli se nechcete splést, vždycky můžete říct, že Mexiko je v Latinské Americe– tou se rozumí území od hranic Mexika s USA směrem na jih. Je to kulturní region, jež sdílí jazyk (především španělština či portugalština, což jsou románské jazkyky vycházející z latiny- odtud „Latinská“) a částečně historii (předkolumbovské osídlení/civilizace, „objevení“/střet kultur, dobytí, kolonizace, boje o nezávislost, revoluce 20. století, demokratizace a hledání svého údělu a cesty mezi rozvinuté země v 21. století)

1 komentář: „Mexiko? Kde to je??

  1. Pingback: Geografie Mexika: povrch a podnebí | Mnoho tváří Mexika

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s