Mnoho tváří Mexika?

Jmenuju se Kristýna, žiju v Mexiku a zároveň žiju Mexikem. Poprvé jsem se sem dostala poměrně náhodou před více než pěti lety, a od té doby si vždycky hledám (a najdu) nějakou záminku, proč se vrátit: byla jsem tu rok jako dobrovolnice, potom několik měsíců pracovně (jako tlumočnice), rok jako studentka a stážistka, teď tu pracuju na diplomové práci (mexické téma, jak jinak), na volné noze překládám a sním o budoucím úspěchu tohoto blogu :). Díky rozmanistosti činností, které jsem tu vykonávala a vykonávám, jsem měla možnost žít na třech rozdílních částech Mexika (mezi indiány v horách ve státě Puebla, v chaosu hlavního města Mexika a v polopoušti na pohraničí s USA v naprosto neturistickém státě Coahuila), vždycky byl i čas cestovat jinde. Díky tomu jsem si uvědomila jednu věc: neexistuje jedno Mexiko, ale (nejméně) tísíc Mexik. Politicky to je sice jedna země, ale jinak (geograficky, kulturně, etnicky, ekonomicky etc.) je Mexiko velice rozmanité a je těžké jakkoli zjednodušovat; nelze srovnávat jih se severem, město s venkovem, pobřeží s vnitrozemím, chudé s bohatými, indiány s mestici a především „Mexiko pro turisty“ a „Mexiko pro Mexičany“, zkrátka udělat si pár škatulek a hotovo.

A to je tak trochu v rozporu s obrazem, který o Mexiku vytváří většina českých médií a který následovně přejímá většina obyvatel ČR. Zpravidla se informace o Mexiku omezují pouze na tři druhy: zprávy o obchodu s drogami a mrtvých (převzaté z mezinárodních agentur a často řádně vytržené z kontextu), „mexickém“ jídlu (ty uvozovky píšu schválně, protože většinu těchto „zaručeně mexických“ receptů tu nikdo nezná) a prázdninách v přímořském letovisku, nejčastěji Cancúnu. Ale Mexiko je mnohem víc než násilí, burritos a prázdniny u moře; Mexiko má mnoho tváří, které mě i po tak dlouhé době tady nepřestávají překvapovat.

Cílem tohoto blogu je tedy zprostředkovat různé informace o Mexiku, ať už se to týká současného dění, politiky, historie, společnosti, kultury (hudba, filmy, výtvarné umění, literatura, jazyk), gastronomie, obecných faktů i cestovatelských tipů. Využívat budu jak svých osobních zkušeností, tak i poznatků, jež jsem nabyla během svého studia  (na bakaláři jsem vystudovala španělštinu, portugalštinu a šp/pt a latinskoamerickou literaturu, v současnosti studuju magisterský obor Iberoamerikanistika- dějiny Latinské Ameriky, obojí na FF UK). Opírat se budu i o různé zdroje psané jak ve španělštině, tak v angličtině (noviny, weby, blogy).

Budu ráda za jakékoli podněty, připomínky, komentáře a tipy, o čem byste si chtěli počíst, a taky doufám, že časem se blog rozroste o řadu dalších přispěvatelů, díky čemuž se nám všem podaří poskytnou vyčerpávající informaci o téhle rozmanité zemi.

K.

autorka na maškarním bále :)

autorka na maškarním bále :)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s